Úmrtie dlhoročnej členky Slovenského národného divadla Zdeny Gruberovej vyvolalo v umeleckých radoch vlnu emócií a spomienok. Noblesná herečka natrvalo opustila divadelné sály pred osemnástimi rokmi a sporadický kontakt udržiavala len so svojimi najbližšími. Okrem niekoľkých blízkych priateliek - herečiek, si občas zatelefonovala aj s Ladislavom Chudíkom (†91), ktorý odišiel do hereckého neba pred rokom a pol. Spolu hrali vo filmoch ako Smrť prichádza v daždi, Túžba zvaná Anada a koncom päťdesiatych rokoch v nezabudnuteľnom Kapitánovi Dabačovi.

Stretli sa v divadle

A práve v začiatkoch kariéry mladej umelkyne, ktorá prišla do Bratislavy z Martinského divadla, sa zrodil vzťah plný vášne. Keď nastúpila do Národného divadla mala len dvadsaťjeden rokov. O deväť rokov starší Chudík už začínal žiariť v plnej paráde a svojím vzhľadom, eleganciou a džentlemanstvom mladšej kolegyni imponoval.

Ich cesty sa však napokon rozišli. A osud každému nadelil inú lásku. Ladislav Chudík prežil dlhé roky útrapami so svojou psychicky chorou manželkou Helenou. Šťastie našiel až v roku 1982, keď sa oženil s Alenkou.

Zdenke Gruberovej vyšlo manželstvo na prvý raz a herečka z neho čerpala silu do posledných chvíľ.