Jeden z najvýraznejších predstaviteľov dramatických postáv v činohre Slovenského národného divadla prežíva dramatické obdobie aj v súkromí. Marián Geišberg vo svojich šesťdesiatich štyroch rokoch čelí prvej veľkej zdravotnej skúške. Podlomené zdravie ho na celé týždne vyradilo z účinkovania na milovaných doskách a zabrzdilo v hudobnom rozlete pesničkára. Vedenie divadla s ním napriek tomu ráta v blížiacej sa premiére. Zvládne sa umelec do začiatku skúškového obdobia zotaviť?

Stihne júnovú premiéru?

Srdcová slabosť zastihla Geišberga krátko po jesennej premiére Shakespea­rovej komédie Veselé paničky windsorské, v ktorej stvárnil hlavnú rolu rytiera Falstaffa. Skolaboval až vo svojom dome a s náhlymi bolesťami na hrudi ho záchranka previezla do trnavskej nemocnice, kde si ho nechali s podozrením na infarkt. Tri dni strávil na vyšetreniach aj v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Je v poriadku a cíti sa dobre. V blízkom čase ho prepustia. Každý je niekedy chorý. Bude doma a keď vyzdravie, nastúpi do práce,“ povedala nám hercova manželka Anna v novembri krátko pred tým, ako mal opustiť brány nemocnice.

Po tom, ako známeho herca prepustili do domácej liečby, v Národnom zrušili predstavenie Spievajúci dom, v ktorom účinkuje. O pár dní však mnohých prekvapil na koncerte Kataríny Koščovej. „Dôkaz, že Marián Geišberg je živý a zdravý a takto už nakladá publiku ťažké a silné slová,“ natrela ho speváčka neskôr na sociálnej sieti. Odvtedy prešli tri mesiace a je zrejmé, že umelec stále nie je v optimálnej forme. Nedávno musel opäť stráviť istý čas v nemocnici. „Je na péenke, mal problémy s cievami a bol aj v špitáli,“ dozvedeli sme sa od jedného z jeho kolegov. Momentálne by mal herec, ktorý bol v kuloároch známy aj tým, že z času na čas prespával vo svojej divadelnej šatni, načerpávať sily vo svojom bydlisku, vo Vlčkovciach neďaleko Trnavy.

Vedenie Slovenského národného divadla sa ku Geišbergovmu zdravotnému stavu nechce vyjadrovať. „Pán Marián Geišberg je momentálne práceneschopný. V záujme zabezpečenia plynulosti divadelnej prevádzky sme ho vo všetkých jeho predstaveniach alternovali a očakávame, že po ukončení práceneschopnosti sa do svojich postáv vráti,“ povedala nám tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Napriek neistému stavu s Geišbergom v divadle čoskoro rátajú. „V júni má plánovanú premiéru inscenácie Vojna a mier, kde stvárni postavu generála Michaila Kutuzova,“ dodala Pažítková.