Šoubiznisové kamarátstva sú krásne, pokým nejde o peniaze. Pallová a Selveková si nevedia prísť na meno pre biznisové stratégie

Jedna mala salón v Pezinku, druhá v Košiciach. Priateľstvo fungovalo dlhé roky. Každá zarábala na opačnom konci Slovenska a neliezli si do kapusty. Dusno začalo byť v momente, keď sa Košičanka rozhodla expandovať do Bratislavy. Pallovej začala sťahovať klientelu, ale odlákala jej aj kamarátov, ktorí sa vložili do Košičankinho projektu. Otvorila si salón so špeciálnym konceptom v centre Bratislavy, no vraj aj v tomto prípade ide o ideu, ktorú ukradla celebritnej lekárke Pallovej.

Keď začalo ísť o peniaze, rozpadla sa jedna hviezdna partia. Okolo dvoch bývalých kamarátok sa totiž motali mnohí. Štylista Andrej Kusalík či vizážista Patrik Veselý, ktorých Selveková naverbovala do nového salónu. A tak sa obaja dostali u Pallovej na čiernu listinu. Zrazu bol koniec spoločným fotografiám. Členovia skupiny, ktorá sa ešte pred rokom cerila na smotánkovských akciách do kamier a fotoobjektívov, si dnes nevedia prísť na meno. Reč nemôže byť ani o tom, že dve biz­nismenky s krásou by spolu dýchali jeden vzduch.

Dve skupiny

Spoločné dovolenky, nákupy a žúry. Tak vyzeralo kamarátstvo celebritnej lekárky Aleny a tmavovlasej Košičanky Natálie. O kapitál na začiatku podnikania nemali núdzu. Jedna ho získala pravdepodobne od otca, druhú zrejme podporoval košický klan Rezešovcov. Obe vlastnia skrášľovacie kliniky a hoci by sa zdalo, že si môžu konkurovať, vychádzali spolu nadštandardne. Ale len dovtedy, kým sa Selveková držala na východe Slovenska.

Vzťahy ochladli po tom, ako sa mladá Košičanka presunula do Bratislavy. V hlavnom meste sa podujala rozbehnúť neštandardný koncept. V historických priestoroch v centre Bratislavy dala dokopy neobyčajný salón. Pod jednou strechou má pre klientky širokospektrálnu ponuku. Skrášľovacie zákroky, kaderníctvo, líčenie a butik s oblečením výhradne od slovenských návrhárov. Veľkolepé otvorenie plné celebrít a úsmevov malo trpkú príchuť. Aj keď si revolučný nápad, keďže podobný koncept u nás ešte nie je, pripisuje Košičanka Selveková, nie je to vraj celkom tak.

Začalo sa to náhodou

Obe scestované krásky po svete vyskúšali najluxusnejšie butiky, kliniky a hotely, takže tušili, že také niečo by malo poten­ciál aj na Slovensku. Črtal sa obchodný plán, ktorý nemal reálne kontúry, ale sem-tam prehodili o jedinečnom nápade pár slov. Až sa z ničoho nič objavila zhmotnená idea. Ale bez Pallovej. To vodami šoubiznisu poriadne zatriaslo. Jedni nadržiavajú Pezinčanke, druhí Selvekovej. Ako to v skutočnosti je, sme sa opýtali kedysi nerozlučných kamarátok. „Bol to Alenin nápad. Povedala som jej, že nemá svoje myšlienky šíriť kade-tade. No stalo sa,“ prezradil nám zainteresovaný zdroj.

Pallová sa už k nepríjemnej skúsenosti nechce vracať. Pri našej otázke ostala na pár sekúnd ticho, nakoniec sa rozhodla, že starú krivdu už nebude rozoberať. „Nebudem sa vyjadrovať,“ reagovala stručne. Naopak, Selveková vylučuje, že koncept by bol z inej hlavy. „Aha, tak to som nevedela, že by to tak malo byť. Na začiatku bol nápad, že tam malo byť viac ambulancií. Oslovili sme aj Alenu, ale nedohodli sme sa. Teraz som začula, že si vybrala nejaký iný priestor, ale viac neviem,“ načrtla plány svojej bývalej kamarátky. „Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí,“ pozitívne ukončila tému Selveková.

Krémy sú tŕňom v oku

Antipatie najnovšie vyhrotil aj produktový rad krémov, keďže obe dámy sa rozhodli vyrábať vlastnú kozmetiku. Každá pod svojou značkou. Podľa Pallovej predviedla Selveková špeciálny rad sér až po nej a celý marketing odkopírovala od nej. Vraj východniarke ide len o to, aby sa na kozmetické impérium Pezinčanky čo najviac podobala. „Nesmierne si vážim, že komunita, v ktorej sa pohybujem, ma považuje za benchmark a trendsettera v oblasti, v ktorej pracujem niekoľko rokov. Začiatky neboli ľahké a lichotí mi, že som aj pre svoju konkurenciu inšpiráciou. Inšpirácia a bohapusté kopírovanie je však rozdiel. Myslím si, že ak niekto chce podnikať v akejkoľvek oblasti, mal by si nájsť vlastnú cestu. Originalita je totiž to, čo má cenu,“ vyznala sa Alena Pallová na sociálnej sieti a svoj status zakončila rezolútnym: „Stačilo!“Komu boli slová adresované, je všetkým v kuloároch bratislavsko-košického šoubiz­nisu jasné. Pallová, hoci s novinármi nekomunikuje, necháva priechod emóciám na internete. Podľa nich Košičanka napodobňuje azda všetko - aj štýl teambuildingov pre zamestnancov. I keď je vo svete úplne bežné, že firmy s rovnakým podnikateľským zámerom produkujú podobné výrobky. „Neporovnávam vizuál, grafiku ani obsah. Ide o bohapusté kopírovanie podnikateľských krokov a cieľov našej značky. Vtedy, keď my vyrábame, oni len oznamujú, že by tiež túžili vyrábať presne to isté. Keď to trvá už pol roka a úplne v každom kroku, bez hanby totožne píšu aj na internete, je na zamyslenie, či vôbec disponujú aspoň štipkou originality. Bohužiaľ, ani úroveň, ani kvalita ani nápad,“ uzavrela Pallová na internete.