V americkej televíznej zoznamke v The Dating Game sa v roku 1978 predstavil ako fotograf. Nie, nebol to šarmantný švihák, ktorý oklame svojimi uhladenými spôsobmi. Pôsobil strašidelne a nakoniec s ním odmietla ísť na rande aj dievčina, ktorá si ho v súťaži vybrala. To jej zachránilo život. Rodney Alcala  bol totiž jedným z najaktívnejších a najdesivejších sériových vrahov v histórii. V roku 1977 dokonca chvíľu spolupracoval s režisérom Romanom Polanskim, ktorého tehotnú manželku Sharon osem rokov predtým brutálne zavražili prívržencci sekty Charlesa Mansona. 

Prvou bola len osemročná Tali

Rodák z Texasu spáchal prvý známy zločin v roku 1968. Osemročnú Tali Shapirovú vlákal do svojho auta a odviezol k sebe domov, kde ju znásilnil a zbil oceľovou tyčou. Zachránil ju svedok, ktorý privolal políciu. Muži zákona utýrané telo malého dievčatka našli v kaluži krvi, ale podarilo sa ho zachrániť. Alcala, bohužiaľ, ušiel.

Foto sériových vrahov v našej GALÉRII

Vyčíňal ďalej a dlho unikal polícii. V roku 1971 ho FBI zaradila medzi desiatku najhľadanejších zločincov a plagáty s Alcalovou podobizňou sa objavili po celých USA. Dve deti z umeleckého tábora v New Hampshire ho udali, ale rodičia malej Tali nenechali dcéru vypovedať. Bez jej svedectva  musel sudca Alcalu prepustiť.

V roku 1977 pod nápisom Hollywood v Los Angeles znásilnil a uškrtil komparzistku Jill Barcombovú. O rok neskôr sa zamestnal ako sadzač v novinách The Los Angeles Times. Hral sa aj na fotografa a tak nalákal ďalšie obete. Vyšetrovatelia predpokladajú, že mnohých z týchto ľudí zabil, ale nikdy sa im to nepodarilo dokázať.

Divný chalpík v TV šou

13. septembra 1978 sa napriek záznamu v registri trestov objavil v reality šou The Dating Game. Išlo v podstate o zoznamku, si slobodná žena vyberala spomedzi troch uchádzačov o rande. V tom čase už mal na konte najmenej štyri zavraždené ženy, len sa o tom ešte nevedelo. Alcala síce porazil v reality šou konkurentov, ale dotyčná s ním odmietla ísť na rande. Pripadal jej strašidelný.

„Bol tichý, ale zároveň schopný z ničoho nič sa zmenit a manipulovať s ľuďmi, ako sa mu zachcelo. V okamžiku bol veľmi hrubý a správal sa, akoby ma chcel nejako zastrašiť. Nielenže sa mi nepáčil. Bol to ten najčudnejší chlap, akého som kedy v živote stretla," priznala v roku 2010 žena, ktorej intuícia zachránila život. Krátko potom zabil ďalších troch ľudí vrátane 12-ročnej Robin Samsoovej.

Smrti stále uniká

Keď sa polícii podarilo 24. júla 1979 vraha zatknúť,  prehľadali aj dom jeho matky. V jeho úschovni v Seattli našli stovky fotografií mladých žien a chlapcov a náušnice Robin Samsoovej, ktoré si Alcala nechal ako trofej. Fotografie sexuálneho predátora zachytávali obete v rôznych chúlostivých pózach. Neštítil sa ničoho, mal sadistické chúťky, ale pomerne vysoké IQ.

Za vraždu Robin Samsoe bol odsúdený 8. mája 1980, ale proti rozsudku sa odvolal. Úspešne. Až v roku 2010 bol definitívne odsúdený za vraždu päť žien vrátane Robin. Súdil a odvolával sa ešte kvôli ďalším dvom vraždám, s ktorými ho spojili aj vďaka pokročilej technológii - analýze DNA. 

Jeden z najdesivejších amerických vrahov, ktorý siahol na život údajne až 130. obetiam,  bude mať v auguste 78 rokov. Štyri desaťročia trávi  vo väzení, ale stále je na žive.