Anton Srholec zasadil v Resoty vinič, o ktorý sa bezdomovci z tohto resocializačného centra v Podunajských Biskupiciach vzorne starali. „S otcom Antonom sme už dlhšie plánovali, že z neho urobíme víno. Bohužiaľ, nedožil sa,“ povedal nám pred troma rokmi sociálny pracovník Michal Oláh. Vlani predsa len víno s názvom AS uzrelo svetlo sveta.

Divoké hrozno  spracoval známy vinár z Modry Fedor Malík, ktorému Anton Srholec vysvätil vinič.
Divoké hrozno spracoval známy vinár z Modry Fedor Malík, ktorému Anton Srholec vysvätil vinič.
Zdroj: Archív M.O.

Odchovaný na víne

Divoké hrozno zadarmo spracoval známy vinár z Modry Fedor Malík, ktorému Anton Srholec vysvätil vinič. „A naozaj je dobré, hoci to hrozno je divoké a nie je určené na víno. Darovali sme dvadsať fliaš aj pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi a päťdesiat fliaš profesorovi Vladimírovi Krčmérymu,“ upresňuje Michal Oláh. Srholcove víno nikde nekúpite, je skôr určené ako prezent.

„Hovorieval, že na skalickom víne je odchovaný, lebo tam je taká dlhá tradícia, ktorú neprerušilo ani obdobie združstevňovania. Mnohé rodiny mali svoj vinohrad, aj tá jeho,“spomína Srholcova neter Marta Bariak Košíková. „Víno sa robilo v súkromí a bolo tak nejako tolerované. Tým sa uchoval duch podnikania a zodpovednosti za ten svoj úsek,“ popisuje minulé časy. „Zároveň je víno médium pre dobrú náladu, družnosť a radosť, a to on vedel plne oceniť,“ dodáva s úsmevom Srholcova neter.

Skalica. Navsteva Skalice pred dusickami. Brat Antona Srholca vinar Michal Srholec s vnukom
Skalica. Navsteva Skalice pred dusickami. Brat Antona Srholca vinar Michal Srholec s vnukom
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

V každom je anjel

Rímskokatolícky kňaz a salezián, filantrop, charitatívny pracovník a politický väzeň Anton Srholec zasvätil svoj život jedinému cieľu - pomáhať. „V každom človeku je anjel, len ho treba objaviť,“ hovorieval. Jeho život plný zvratov a úskalí budú môcť diváci bližšie spoznať v dokumente RTVS, ktorý odvysiela dnes v programe Najväčší Slovák. „Život pripravil Antonovi Srholcovi ťažké skúšky, ale on si zachoval svoje človečenstvo. Splnil sľuby, ktoré dal. Žil v pravde. Bol príkladom pre nás mnohých. Myslím si, že patrí medzi desať najväčších Slovákov. Je mojím najväčším Slovákom,“ uviedol o Srholcovi Róbert Bezák.

Diskusiu po dokumente bude moderovať Štefan Chrappa. Spolu s Róbertom Bezákom budú o živote a práci Antona Srholca diskutovať aj novinár Jaroslav Daniška a historik a publicista František Neupauer.