Otázky o kriminálnych činoch slávneho zbojníka si kladie mnoho našincov. Sme teda národ podivínov s podozrivými hodnotami? Historik to vidí celkom inak. Áno, z hľadiska dnešnej legislatívy to bol hlavne zlodej.

„Prehrešil sa voči zákonom, spáchal prepadnutia. Ale nebol vrah! Svojimi skutkami si získal sympatie ľudí. O jeho empatii svedčí aj to, že neváhal vyslobodiť človeka na žilinskom námestí, ktorého tam lámali na kolese. Prišiel tam s družinou a riskoval život, aby ho zachránil," popisuje historik a spisovateľ Peter Cabadaj, obhajca Juraja Jánošíka v anktete Najväčší Slovák, ktorej prvú časť RTVS vysiela dnes večer.

Historička Diana Duchoňová, ktorá sa zúčastní diskusie o Jurajovi Jánošíkovi, prezradila: „Dnes má Jánošík dva životy - jeden je reálny, ktorý z historického hľadiska nebol veľmi zaujímavý, a potom imaginárny, kde sa okolo jeho osoby vytvoril mýtus."

Slováci skrátka v ťažkých časoch potrebovali hrdinu, a tak si ho vytvorili. „Božie mlyny sa pozabudli. Nikto v tých časoch neveril, že keď spravodlivosť neprišla včera, ani dnes, že môže prísť zajtra. Ľudia strácali nádej. Tak sa musel narodiť symbol, legenda, ktorá mala nadčasovú schopnosť rozdávať nielen dukáty, ale aj nádej. V časoch, ktoré sú kritické," vysvetľuje najdôležitejšiu úlohu nezabudnuteľného zbojníka Peter Cabadaj.

Peter Cabadaj je v ankete Najväčší Slovák obhajcom Juraja Jánošíka.
Zdroj: Tony Štefunko

Nie sme sami

„Väčšina moderných krajín má za národného hrdinu niekoho, kto porušoval zákon. Nie je to nijaké slovenské špecifikum. Hrdinom nemohol byť nejaký svätuškár. Musela to byť postava, ktorá žila kontroverzne, na hrane,“ popisuje Peter Cabadaj. Stačí spomenúť zopár národov a ich legendárnych zbojníkov a kriminálnikov.

Pozrite si zopár najslávnejších zbojníkov a zločincov, ktorých v rôznych krajinách velebia ako hrdinov >>

Na začiatku 19. storočia patril k najväčším postrachom obyvateľov južných Čiech a Moravy, ale i Dolného Rakúska lúpežník Johann Georg Grasel.
Zdroj: Profimedia