Pre niekoho je kultovou postavou, mnohí však netušia, že moderátor ankety Najväčší Slovák je všestranný umelec. Štefan Chrappa (39), známy pod menom Pišta Vandal, založil dve kapely, píše knihy, má vlastné vydavateľstvo a je moderátorom kresťanskej relácie na Rádio Slovensko  v rámci RTVS.  

Rád hovorí o svojom hľadaní a nájdení Boha a to aj mimo kresťanskej relácie, ktorú každú nedeľu moderuje.
Rád hovorí o svojom hľadaní a nájdení Boha a to aj mimo kresťanskej relácie, ktorú každú nedeľu moderuje.
Zdroj: MATEJ KALINA

Veriaci metalista

Hudba ho priťahovala odmalička. V roku 1994 teda rodák zo Svätého Jura založil thrashmetalovú kapelu  Čad a v roku 2004 aj rokenrolovú formáciu Vandali. Fanúšikovia ho poznajú pod menom Pišta Vandal. „Pod týmto menom píšem, publikujem. Ani neviem ako to vzniklo… Mali sme kapelu Vandali, ktorá teraz odpočíva a to Štefan Chrappa bolo také príliš slušné. Tak som si chcel tak trochu vystreliť. Pišta mi hovorili všetci a Pista je po portugalsky cesta. A Vandal? To je podľa kapely, ktorej som frontman," vysvetľuje.
Vo svojom hudobnom prejave sa mení na drsniaka, ktorý nešetrí nadávkami, v bežnom živote je Štefan Chrappa rozhľadený a kultivovaný muž. Rád hovorí o svojom hľadaní a nájdení Boha a to aj mimo kresťanskej relácie, ktorú každú nedeľu moderuje. „Tak, ako je v prírode búrka, je aj vánok. Obe sú od Boha a obe milujem! Mám rád aj búrku. Nemôžem hovoriť, že to je od diabla. A tá hudba, ktorú produkujem, ktorú milujem a vo veľkej miere mi dáva slobodu, nadhľad, skúsenosti, tak to je tá búrka. Ľudia vo filharmónii robia vánok, produkujú vánok, a ja som zase prívrženec vodopádov a búrok," vysvetľuje nám svoje spojenie kresťanskej viery a metalu.

Nikam sa netlačil

Už na tlačovej besede k ankete Najväčší Slovák štefan Chrpapa priznal, že pre neho je naj osobnosťou Anton Srholec, s ktorým robil aj knihu. Ako sa pozerá na historický vkus ostatných Slovákov? Komu dajú podľa neho najviac svojich hlasov?
„Bude tam niečo s takým romantizujúcim prvkom, lebo človek potrebuje hrdinu, k niekomu vzhliadať. Myslím, že by to mohol byť Ľudovít Štúr alebo aj Štefánik. To sú také osobnosti, ktoré hneď niekomu napadnú, keď sa povie Naj Slovák,"zamýšľa sa.
Ako padla voľba na post moderátora tejto prestížnej ankety práve na neho? „Hovorím, že mám dobrého príhovorcu, ktorý sa za mňa prihovára a to je Panna Mária a Ježiš Kristus. A hovorím to úplne so všetkou vážnosťou! Nie som typ človeka, ktorý by sa niekam tlačil, chodil na konkurzy… Skôr pracujem v tichosti,  v pokore a keď to tak má byť, človeka si nájdu," vysvetľuje.