„Vravia o ňom, že mal dva metre, ale bol ešte nižší než ja, tak meter a pol na výšku," delí sa s nami o svoje neoverené znalosti Peter Janík z osady Šípková v Terchovej. V rodisku Juraja Jánošíka prežil celý život a od detstva počúval príbehy o zbojníckom kapitánovi. Lenže jedna vec je nízky vzast a druhá obrovský dosah jánošíkovskej legendy, ktorá sa dostala do všetkých foriem umenia.

Ako vidia Jánošíka dvaja rôzni Terchovčania? Pozrite si v našom videu >>

Jánošikove prvenstvá v umení

„Na Slovensku nie je osobnosť, ktorá by prenikla do toľkých umeleckých žánrov ako Juraj Jánošík,“ hovorí literárny historik Peter Cabadaj. Jeden jeho známy narátal až 1830 slovenských diel, v ktorých je Jánošikova stopa. „A to zďaleka nie je všetko! Lebo to bolo len na Slovensku - nemá zmapované Česko ani Poľsko,“ pripomenie.
„Každý umelec, ktorý na Slovensku niečo znamenal, je nejako prepojený s Jánošíkom,“ myslí si. Filmársky záujem o terchovského zbojníka odštartovala divadelná hra Jiřího Mahena v roku 1910. V nej odznela aj legendárna veta: „Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!"

O jedenásť rokov neskôr sa Slovákom so zbojníckou tematikou podarilo dosiahnuť filmové prvenstvo – svetlo sveta uzrel náš prvý celovečerný film Jánošík. „Natočili ho americký Slováci. Týmto počinom sme sa zaradili medzi desať prvých štátov sveta, kde vznikol v nemej ére dlhometrážny film," vysvetľuje Cabadaj. Preto snímku režiséra Jaroslava Siakeľa v roku 1995 UNESCO zapísalo do svetového kultúrneho dedičstva. Stala sa jednou z najpremietanejších diel svojej doby. Náklady na výrobu filmu sa vyšplhali do výšky približne 14.500 amerických dolárov.

Znásobil jeho slávu

Najviac však Jánošíka preslávil film Martina Friča z roku 1935 v hlavnej úlohe s Paľom Bielikom. Urastený a charizmatický herec nezmazateľne vtlačil slovenskému hrdinovu svoju tvár a charakter. „Film sa premietol v 35 krajinách sveta a videlo ho do roku 1982 120 miliónov divákov. O takýchto číslach môžu dnešní filmári len snívať,“ dodáva Cabadaj. Tých filmov potom nasledovalo veľa, jeden z nich režíroval aj samotný Paľo Bielik.

Najviac Jánošíka preslávil film Martina Friča z roku 1935 v hlavnej úlohe s Paľom Bielikom. Urastený a charizmatický herec nezmazateľne vtlačil slovenskému hrdinovu svoju tvár a charakter.
Zdroj: archív

Historik z Terchovej však vyzdvihol ďalšie prvenstvo. „Aj prvý kreslený celovečerný film bol o Jánošíkovi - Zbojník Jurko od Viktora Kubala,“ hovorí. Slovenský scenárista, režisér a animátor ho vytvoril v roku 1976. „Dôležitou osobou z pohľadu Jánošíkovského kultu je výtvarník Martin Benka. Ten si odmakal vlastný výskum a jeho návštevy v Terchovej boli pamätné,“ dodáva.

Benka namaľoval aj zbojníka Jura Jánošíka.
Zdroj: Pavol Konštiak