Štúr, Štefánik či Dubček? To sú mená favoritov, ktoré sa v kuloároch pred prvým galaprogramom ankety Najväčší Slovák skloňovali najčastejšie. Prestížny projekt RTVS spustil celonárodné hlasovanie o najvýznamnejšiu osobnosť našich dejín. Na výsledok si však musíme počkať do mája. Ako to predbežne vyzerá, vyhlásili na Nový rok v galaprograme moderátori Adela Vinczeová s Pištom Vandalom. A tak vieme, že v top 10 bude s kodifikátorom slovenčiny bojovať cyklistická hviezda, ktorá toho v rodnom jazyku veľa nenarozpráva. Do finále sa dostali aj dvaja imigranti či prvý známy slovenský zlodej. Pozoruhodnú výpoveď o názore národa priniesli aj ďalšie miesta, ktoré sú už definitívne.

Bez hackerov

O elitnej stovke rozhodlo približne 24-tisíc televíznych divákov, čo je silná reprezentatívna vzorka. „Výsledný počet hlasujúcich je pre RTVS obrovský úspech. Veď prieskumy verejnej mienky sa väčšinou robia na vzorke plus-mínus tisíc ľudí. Navyše, v Spojenom kráľovstve, kde táto šou vznikla, sa na hlasovaní v prvej fáze zúčastnilo 30-tisíc ľudí a bol to podľa BBC obrovský úspech. V Spojenom kráľovstve žije viac ako 66 miliónov ľudí, takže keby Briti hlasovali tak ako Slováci, ich počet hlasujúcich v prvej fáze by bol vyšší ako 350-tisíc. Rozhodne sme sa v otázke záujmu o vlastné dejiny a ich osobnosti nenechali zahanbiť!“ povedal nám producent a režisér projektu Peter Núñez. Nezanedbateľné je, že počas hlasovania nezaznamenali tvorcovia hackerské útoky ani veľké nájazdy fanklubov. „Považujem to za úžasný fakt. V top 100 nie sú žiadne bizarné postavičky, žiadni extrémisti. Naopak, je tam veľmi pestrá paleta zaujímavých a podnetných ľudí. Ďakujem všetkým, ktorí hlasovali, za to, ako hlasovali,“ dodal spokojne.

Veď z ankety organizátori priebežne vylúčili len dve postavy. Rozprávkovú Perinbabu, ktorú televízni diváci hlasmi poslali na slušné sedemdesiate prvé miesto (tvorca fiktívnej postavy Juraj Jakubisko skončil 45.). Právoplatne odsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa stiahli z hlasovania ešte pred jeho spustením. Preto sme sa nedozvedeli, v akom stave kult prezidenta slovenského štátu aktuálne je. „O žiaden prieskum jeho popularity nikdy nešlo,“ ohradil sa Núñez. „Pre mňa osobne bola otázka zaradenia alebo nezaradenia Jozefa Tisa do hlasovania otázkou toho, či sme ako národ schopní spracovať aj náročné obdobia a postavy našich dejín.“

Smutne výnimočný: Mladý Ján Kuciak skončil na tabuli veľkých medzi hercom Štefanom Kvietikom a kardinálom Korcom.
Zdroj: Emil Vaško

Na absolútny vrchol rebríčka sa nakoniec prebojovali slávni muži a jedna krehká žena. Kodifikátor slovenčiny Ľudovít Štúr, spoluzakladateľ Československa Milan Rastislav Štefánik, ľudácky národovec Andrej Hlinka, ústredný muž pražskej jari Alexander Dubček, československý prezident Gustáv Husák, kňaz a filantrop Anton Srholec, speváčka Marika Gombitová, cyklistická hviezda Peter Sagan, ale aj kontroverzný zbojník Juraj Jánošík, ktorý už stáročia ťaží z romantickej legendy. Medzi slávnymi našincami sa presadili aj cudzinci - vierozvestci Cyril a Metod, ktorí k nám so Svätým písmom zablúdili v 9. storočí z Grécka. Ktoré z týchto mien znamená pre slovenský národ naozaj najviac, o tom budú televízni diváci hlasovať ďalej. Konečné poradie sa dozvieme v živom prenose začiatkom mája.

„Úprimne ma najviac prekvapilo umiestnenie pána Srholca. A potešilo,“ hodnotil po galaprograme výsledky producent a režisér, ktorého mrzí, že do desiatky sa nedostal Jozef Gabčík. „Som jeho veľkým ctiteľom. Jeho výsledné jedenáste miesto je v tomto prípade tak trochu zemiakové. A mrzí ma, že v stovke nie je Jozef Kabáň,“ dodal na adresu svetoznámeho automobilového dizajnéra pochádzajúceho z Oravy. Atmosféru po galaprograme zhodnotil slovami: „Všeobecná spokojnosť. Slováci napriek pochybnostiam svojím hlasovaním preukázali svoju zrelosť a záujem o osobnosti vlastných dejín.“

A čo politici?
Zdroj: Plus 7 dní
Ako dopadli herci
Zdroj: Plus 7 dní
Športovci v ankete
Zdroj: Plus 7 dní

Predbehol svoj ideál

Aj vďaka tomu sa na výbornom 24. mieste ocitol Jozef Dekret-Matejovie, ktorý v 19. storočí organizoval zalesňovanie našich hôr. „Úžasná osobnosť, je naozaj hanba, že som predtým o nej netušil. Už som si to doštudoval,“ priznal televízny producent. Povšimnutiahodných momentov je viacero. Pred bránami finále skončil zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak, ktorý trinástym miestom strčil do vrecka politickú špičku. Moderátorka Adela Vinczeová ako tridsiata ôsma v poradí opäť neostala bez uznania a do prvej päťdesiatky sa prebojoval aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Spevákovi Jožovi Rážovi sa zase podaril husársky kúsok - ako šestnásty Najväčší Slovák predbehol nemenej slávneho svokra, umeleckého šéfa Lúčnice Štefana Nosáľa - ten skončil päťdesiaty tretí. „Nebol by rád… Ale on bol vynikajúci chlap, najskromnejší a najlepší umelec, akého som poznal. Proste pre mňa je to jednička,“ vzdal choreografovi hold muzikant, ktorý nakoniec o jednu priečku predbehol aj ďalší svoj vzor - Vladimíra Mečiara.

Nie tak dávno bývalého premiéra označoval za najväčšieho slovenského „samca“. „Stále si myslím, že je to výnimočný človek. Nenašiel dôstojných spolupracovníkov, to bol problém,“ zhrnul a za víťaza ankety muzikant netipuje ani bývalého československého prezidenta Gustáva Husáka, o ktorom sa vždy vyjadroval ako o politikovi svetového formátu. „Kto vyhrá? To vám nepoviem,“ povedal nám na after party galaprogramu, z ktorého rýchlo utekal domov.

Čo by povedala Anička Jurkovičová?

Asi najväčší rozruch spôsobila anketa v „kategórii“ herečky. Všetky legendárne divy Slovenského národneho divadla s prehľadom strčila do vrecka obyčajná ochotníčka. Za pani Katarínu Kolníkovú hlasovalo najviac Slovákov, ktorí ju poslali na 59. pozíciu. Zatiaľ čo druhá najlepšia Emília Vášáryová skončila sedemdesiata šiesta a inak v prvej stovke žiadna iná herečka už nebola. „Myslím, že fenomén Radošinského naivného divadla je omnoho silnejší, než ukazujú naše médiá. Ľudia tento jedinečný kultúrny úkaz považujú za svoj a jeho kľúčové osobnosti kladú na piedestál. Umiestnenie pani Kolníkovej a pána Štepku v ankete tomu nasvedčuje,“ vysvetľuje zvláštny moment ankety Peter Núñez. Asi teda nebude náhoda, že populárny umelecký šéf RND Stano Štepka si vyslúžil miesto hneď za najväčším hereckým milovníkom Michalom Dočolomanským.

Bývalý hokejista Jozef Golonka sa musel uspokojiť s osemdesiatou druhou priečkou a ak si tvorcovia mysleli, že to súťaživého športovca neškrie, nie je to celkom tak. „Medzi nami - my nemôžeme porovnať Sagana so Štúrom alebo Štefánika s Jožom Rážom. Myslím si, že to malo byť rozdelené na obdobia. Dnes sa to dalo všetko dokopy a urobili sme z toho sviatočnú kapustnicu, v ktorej je aj klobáska, aj údené, aj slanina. A vyber si, čo je najlepšie,“ zamyslel sa na after party nad pravidlami ankety. Hneď po tom, čo nám pripomenul štyri Siene slávy, v ktorých je, až po fakt, že si osobne podal ruku s kráľovnou Alžbetou II. Pozrite si vo videu:

Nakoniec, samozrejme, pán Golonka uznal, že umiestnenie v prvej stovke je výhra. „Viete, ja už patrím do starej generácie hráčov, ktorých ,odrovnalo‘ rozdelenie Československa. Pretože dnes aj v hokejovom zväze uznávajú len tých, ktorí hrali za Slovensko,“ dodal zatrpknuto. Možno aj preto, že v hlasovaní divákov ho preskočil iný hokejista - Peter Šťastný. Pikantné je, že obaja páni sú už niekoľko rokov v súdnom spore. „Nechcel som peniaze, ale morálne ospravedlnenie. Ale toho sa asi nikdy nedožijem,“ dodal legendárny Žiletka.

Televízny producent: Peter Núñez.
Zdroj: Emil Vaško

Nebude to spravodlivé

Ľudia rozhodovali aj hlavou, aj podľa aktuálnych emócií. Súčasní politici sa vyšvihli po rebríčku na úkor svetoznámych vedcov a bádateľov. Slávny Andy Warhol, priekopník pop artu, skončil štrnásty, hoci sám sa k svojmu pôvodu nikdy nehlásil. Práve naopak, rusínske korene na východe Slovenska skôr tajil. Televízni diváci si v ankete uctili aj cudzincov, v ktorých žilách ťažko hľadať slovenskú krv. A to nielen vierozvestcov, ktorí sa narodili v gréckom Solúne. Do stovky Najväčších Slovákov sa dostala viacnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, cisárovná Mária Terézia či uhorský kráľ Matej Korvín.

„V Česku vyhral Karol IV., Nemec. Ako je to možné? Umiestnenie Cyrila a Metoda hovorí o tom, že spomínaní vierozvestci zanechali v živote nášho národa takú stopu, že ich Slováci jednoducho prijali za svojich,“ domnieva sa televízny producent. Teraz už len záleží na tom, ako diváci rozlúsknu finálovú desiatku. Aby sa lepšie zorientovali, od februára bude RTVS v týždenných intervaloch vysielať dokumenty a diskusie ku každému z nich. Prvého mája, keď sa hlasovanie uzavrie, sa dozvieme meno Najväčšieho Slováka.

Viac zo zákulisia galaprogramu si pozrite vo fotogalérii.

Mohlo by vás zaujímať: