Pritvrdili. Nielenže už nebude možné zverejňovať predvolebné prieskumy 50 dní pred hlasovaním, ale bude platiť aj dvojročný zákaz zverejňovania výsledkov volieb. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na poslednej schôdzi parlamentu.

„Môžeme sa tešiť na spravodlivejší, otvorenejší, objektívnejší a menej extravagantný súboj politikov v rámci najväčšieho sviatku demokratických hodnôt a pluralitných názorov,“komentoval schválenú legislatívu predseda parlamentu Andrej Danko, jej veľký zástanca. Pripomeňme si, koaliční poslanci Tibor Glenda (Smer), Stanislav Kmec (SNS) a Elmér Jakab (Most-Híd) predložili v Národnej rade SR návrh novely zákona, podľa ktorého sa má moratórium na zverejňovanie prieskumov pred voľbami predĺžiť na 50 dní. Zástupcom ľudu sa zjavne zdal nedostatočný. Cez doplňujúce a pozmeňujúce návrhy zakomponovali do legislatívy aj klauzulu o dvojročnom moratóriu na zverejňovanie výsledkov volieb.

„V dnešných pohnutých časoch potrebujeme hlavne pokoj a voľby a ich výsledky prinášajú so sebou obrovský stres,“naznačil zmysel prijatého opatrenia poslanec a predseda strany Smer Robert Fico. „Pozrite sa napríklad na Bélu Bugára. Po toľkých rokoch sa možno nedostane do parlamentu, bol by to pre neho obrovský šok. Aj keď osobne neverím, že sa niečo podobné môže stať - bola by to príliš veľká zmena -, neviem, či je krajina na niečo podobné pripravená. Dvadsaťštyri mesiacov by malo stačiť na to, aby sa politici aj voliči psychicky pripravili na najhoršie eventuality. Novela zároveň zabezpečuje, aby o finančné a ďalšie výhody neprišli noví ani odchádzajúci politici.

Zostáva ešte doriešiť, kto bude vládnuť počas dvojročného „prechodného“ obdobia. Podľa dobre informovaných zdrojov blízkych vláde sú v obehu dva varianty. Prvým je,  že by jednoducho nevládol nikto - viaceré analýzy naznačujú, že by to pre krajinu  mohlo byť najprospešnejšie. Druhá možnosť počíta s priamou vládou oligarchov a finančníkov.

Šéfka Transparentnej asociácie politických analytikov Slovenska (TRAPAS) Jessica Očenášová sa jednoznačne prikláňa k druhej alternatíve. „Bolo by to transparentnejšie, prí výkone moci by odpadli viaceré medzičlánky, znížilo by sa riziko korupcie. A hlavne, na nič by sme sa nehrali. Tí chlapci by to nastavili, rozbehli a po dvoch rokoch by to už šlo ako po masle,“hovorí svieža štyridsiatnička. „Áno, išlo by o svojrázny experiment, ale prečo nie? Ak sa osvedčí, originálny model by mohli prevziať aj v zahraničí. A opäť budeme v niečom priekopníci.“

O toto by sme prišli, ak sa nedostane do parlamentu! V galérii si pozrite koláže z rubriky Naša fikcia s Bélom Bugárom>>