Dlhujeme to sebe, našim deťom aj našim spojencom. Týmito slovami minister obrany Jaroslav Naď zdôvodnil ďalšiu mimoriadne nákladnú investíciu vo svojom rezorte. Len nedávno sa verejnosť dozvedela, že Slovensko plánuje získať obrnené transportéry a bojové vozidlá za dve miliardy eur, tentoraz minister ešte pritvrdil - oznámil nákup americkej lietad­lovej lode USS Harry S. Truman od armády Spojených štátov. „Aj pandémia odhalila našu zraniteľnosť. Musíme sa pripraviť na každú eventualitu, nebezpečenstvo číha vo vzduchu, na súši, ale aj na moriach,“ zdôraznil šéf rezortu obrany po ohliadke plavidla v materskom prístave v Norfolku vo Virgínii.

Plavidlo USS Harry S. Truman patrí do triedy Nimitz, ktorá je jadrom amerického námorníctva. Má jadrový pohon, meria vyše 330 metrov a zmestí sa na ňu 90 lietadiel a vrtuľníkov. Americká armáda loď zaradila do svojej flotily v roku 1998, pričom za ňu zaplatila 4,5 miliardy amerických dolárov. „Pentagón nám ju teraz predá ani nie za polovicu, navyše na tridsaťročné splátky,“ prezradil Jaroslav Naď. „Keď prihliadneme na infláciu, na celej transakcii v podstate zarobíme.“ Ako dodal, výhodná cena súvisí s tým, že Spojené štáty sa stiahli z Afganistanu a chystajú sa opustiť Irak, takže sa zbavujú časti svojej výzbroje. „Jednoducho sme využili priaznivé okolnosti a chopili sa príležitosti,“ zdôraznil.

Šéf rezortu pripustil, že ešte budeme musieť doriešiť niekoľko technických otázok - napríklad otázku názvu. „Zvažujeme, či nechať pôvodné meno lode, čo by malo svoju logiku - prezident Truman symbolizuje americkú pomoc Európe po ukončení druhej svetovej vojny,“ vysvetlil. „Na druhej strane by to možno chcelo niečo súčasnejšie a bližšie Slovákom. Rozmýšľame preto o pomenovaní USS Joe Biden.“

Menším problémom môže byť aj to, že Slovensko nemá more, ani dostatok lietadiel na zaplnenie kapacity lode. Ministra to vôbec neznepokojuje. „Sú to fakt technické záležitosti. Z fleku mi napadá hneď niekoľko možných riešení, napríklad prenajmeme si námorný prístav aj stroje od spojencov,“ uviedol. „Prinieslo by to aj dodatočný bonus. Naše výdavky na obranu by stúpli vysoko nad úroveň dvoch percent HDP, čiže by sme sa v tomto smere zaradili medzi lídrov v rámci členských krajín Sveroatlantickej aliancie. A o to nám predsa všetkým ide.“