Svitá na lepšie časy? Veríme, že áno a naši dvaja najvyšší ústavní činitelia už čoskoro definitívne umlčia všetkých notorických kritikov nízkej politickej kultúry na Slovensku. Škriepky panských huncútov sa už nebudú riešiť nechutným mediálnym prepieraním špinavej bielizne, ale súbojom mozgov. Ako? Skúste rozlúsknuť tri Popoluškine oriešky: Bojujú o ovládnutie políčok, ale developéri to nie sú. Hľadajú vaše slabé miesta, aby na ne mohli útočiť, ale ani investigatívni novinári to nie sú. Pre dosiahnutie cieľa sú niekedy ochotní obetovať aj figúrky, ktoré im dovtedy pokorne slúžili, ale lídri politických strán to nie sú, jasný pane. Áno, politici si budú vybavovať konflikty na šachovnici.

Zaštebotanie prvej lastovičky zvestujúcej možné prelamovanie ľadovcov na slovenskej politickej scéne takmer zaniklo v mediálnom rachote okolo zmien v rokovacom poriadku parlamentu. Ale kto dával pozor, ten počul, ako sa predseda parlamentu Andrej Danko v rozhovore pre internetovú televíziu vyjadril: „V mladosti som hrával šach, preto mám rád pravidlá.“

Oveľa väčšej mediálnej pozornosti sa tešila tesne pred začiatkom letných prázdnin informácia Tlačovej agentúry SR: Prezident SR Andrej Kiska absolvoval šachový duel s desaťročnou majsterkou Európy.

Prvá slečna kráľovskej hry vo svojej vekovej kategórii na starom kontinente Lucia Kapičáková hlavu štátu nešetrila a za necelých štyridsať minút prinútila hlavného veliteľa našich ozbrojených síl položiť figúrku kráľa na znak, že sa vzdáva. „Dúfam, že som aspoň trochu vzdoroval,“ vyjadril sa nezlomene porazený prezident na svojom Facebooku. Jeho následné slová o hľadaní trénera boli však jasným dôkazom, že partia s Luckou nebola len pokusom o zviditeľnenie pred voličmi, ale že to so šachom myslí vážne. Teraz konečne vychádza na povrch, že hlava štátu v skutočnosti dá.

Istým technickým problémom pre Andreja a Andreja by mohlo byť určenie miesta zápasu, ale určité východiská sa už črtajú. V hre sú údajne viaceré parky v hlavnom meste a vhod môže prísť aj storočná lipa, ktorá rastie na bratislavských Palisádach, približne na pol ceste medzi Prezidentským palácom a budovou parlamentu. Podľa našich zdrojov sú dvaja najvyšší ústavní činitelia naklonení práve tomuto miestu. Pochopiteľná a prirodzená požiadavka účastníkov zápasu mať tam svoje kreslá - dostali sa do nich predsa po demokratických voľbách - sa dá bez väčších ťažkostí splniť. Pripomeňme, že Bobbymu Fischerovi pred historickým zápasom o titul majstra sveta s Borisom Spasským priviezli jeho obľúbené kreslo z New Yorku do Reykjavíku islandské aerolínie.

Ani ženijné zabezpečenie provizórneho stanu v prípade nepriaznivého počasia pre najvyššieho veliteľa armády a nedávno povýšeného kapitána by nemalo byť neprekonateľným problémom.

Verme, že v nadchádzajúcej ére slovenskej politiky už nebude pri presadzovaní nových zákonov najzásadnejšou otázkou, kto získa koľko hlasov od koalície, opozície a od poslancov, ktorí po zvolení opustili svoje strany, ale skôr to, či sa bude predseda národniarov s ohľadom na voličov striktne držať slovanskej obrany, alebo sa pokúsi prekvapiť súpera aj anglickou, francúzskou, holandskou, sicílskou alebo dokonca niektorým z takzvaných indických systémov.