Na bratislavskej burze cenných papierov sa pred pár dňami začalo obchodovať s novými druhmi týchto papierov. Popri akciách, dlhopisoch, investičných certifikátoch a ďalších druhoch cenných papierov je veľký dopyt po vysokoškolských diplomoch, dizertačných prácach, falšovaných zmenkách, daňových a účtovných dokladoch Matovičových a Kiskových firiem, po výpisoch z účtov bývalých ministrov Kaliňáka a Počiatka a najnovšie po súdnych spisoch. Ako vieme, takéto cenné papiere sa strácajú a objavujú bez toho, aby obchodovanie s nimi niekto reguloval.

Najnovší prípad, keď zo súdu zmizlo zhruba tristo strán spisu v kauze Technopol Servis, ktorá sa týka trestne stíhaného podnikateľa Mariána K., jasne dokazuje, že dopyt po podobných cenných papieroch je veľký. „Je neuveriteľné, že zo spisu o veci, v ktorej došlo k zjavne nezákonnému rozhodnutiu, kde došlo k výmene sudcu z dôvodu zaujatosti a kde je problém s postupom súdu, ktorý prešetrovalo aj ministerstvo spravodlivosti, odrazu zmizne tristo strán,“ povedal advokát poškodených v spomenutej kauze, ktorí si myslia, že im ukradli firmu.

Ako to už na Slovensku chodí, v prípade dopytu sa vyroja kriminálne živly, ktoré ponúkajú spomenuté komodity. Ako inak si možno vysvetliť, že na právnickej fakulte v hlavnom meste zmizla dizertačná práca, ktorej autorka rok pred tým, ako svoju dizertačku na Právnickej fakulte v Banskej Bystrici obhájil Andrej Danko, drzo napísala prácu s rovnakým názvom a počtom strán, ako mala tá Dankova. Aby sa nevystavila obvineniu z krádeže cudzieho diela, radšej zariadila, aby sa jej práca stratila, alebo, iná možnosť - ponúkla svoju prácu burze cenných papierov (alebo čiernemu trhu), aby na nej zarobila, keby ju náhodou niektorý z nasledovníkov chcel kúpiť, prípadne zlikvidovať (tú dizertačku, nie autorku, aj keď…).

Cez burzu cenných papierov ponúka svoje služby aj nová eseročka Prekrútený paragraf, ktorú založili pracovníci orgánov činných v trestnom konaní. Z jej cenníka vyberáme - Prekvalifikovanie trestného činu ublíženie na zdraví na priateľské pohladkanie s prekvapujúcim následkom krvácania - 1 500 eur. Ospravedlnenie advokáta obžalovaného, ktorý nemohol prísť na pojednávanie, lebo mu v ten deň ráno vypadli tri vlasy a utrpel duševnú ujmu - 2 000 eur. Odloženie záverečného pojednávania s vynesením rozsudku na deň po smrti obžalovaného - 20 000 eur.