Predseda Slovenskej národnej strany predstavil návrh zákona, ktorý prikazuje firmám najmenej s päťdesiatimi ľuďmi, aby každému zamestnancovi, ktorý o to požiada, dali príspevok na dovolenku na Slovensku vo výške 55 percent z ceny tejto dovolenky. Najvyššiu možnú podporu získa zamestnanec pri dovolenke za 500 eur, teda 275 eur, zvyšných 225 si bude musieť doplatiť zo svojho. Andrej Danko sľúbil, že zákon bude platiť aj pre štátnu správu.

Ako to už na Slovensku chodí, mnohé firmy, ktoré majú len niečo vyše 50 zamestnancov, už hľadajú medzi nimi tých, ktorých vyhodia alebo donútia prejsť na prácu na dohodu, aby nemuseli platiť dovolenkovné. Takéto počínanie národniarov rozľútostilo. Zvolali zasadnutie užšieho vedenia strany, kde Andrej Danko predostrel zámysel, že každému pracujúcemu, ktorého firma zákernými fintami pripraví o dovolenkovné, vyplatí príspevok z prostriedkov SNS. „Sme národná strana, musíme urobiť všetko pre slovenský národ. Napokon, odkiaľ má naša strana prostriedky? Zo štátneho rozpočtu. A odkiaľ idú peniaze do štátneho rozpočtu? Od daňových poplatníkov, v prípade našej strany by sme tak trošku humorne mohli povedať, že sú to peniaze Dankových poplatníkov, veď som predseda parlamentu. Ale peniaze nestačia. Treba sa ľuďom priblížiť, ak chceme vyhrať najbližšie parlamentné voľby. Ja osobne pôjdem po hoteloch a penziónoch a zahrám na harmonike, ktorú som si kúpil v Rusku, a zaspievam pesničku: Stromček, stromček, zelená jablonka, pod ňou sedia rekreanti s príspevkom od Danka.“

Členovia vedenia SNS sa zamysleli a text piesne navrhli upraviť do podoby „Stromček, stromček, zelená jablonka, pod ňou sedia rekreanti s príspevkom od Hrnka.“ Predseda SNS nesúhlasil, nápad s príspevkom na dovolenku prezentoval on, nie Anton Hrnko. Ten oponoval, že so slovami „zelená jablonka“ sa oveľa lepšie rýmuje „s príspevkom od Hrnka“ako „s príspevkom od Danka“. Niektorí členovia vedenia mali problém s úvodom piesne „Stromček, stromček...“, vraj to príliš pripomína smeráckeho funkcionára Viktora Stromčeka.

Keď bola diskusia najbúrlivejšia, predseda Danko premietol klip s vystúpením, ktoré pripravil pre rekreantov. Členovia vedenia si štrngli pohármi s pramenitou slovenskou vodou a keď dopozerali video, na ich tvárach žiaril úsmev.

„Teda, Andrej, poviem ti, keď toto vyjde, preferencie nám musia vyskočiť,“ usmieval sa širší člen užšieho vedenia. „A do tých hotelov pôjdem s tebou a budem nalievať a piť s pracujúcimi! My budeme mať, nechcem to zakríknuť, 20 percent. A možno aj nejaké tri-štyri promile navyše!“

Už len počkať, aby ten zákon schválili...