Slovenská politická scéna, ktorá chvíľami pripomína prispatú idylu či selanku, potrebuje z času na čas čerstvý vietor. A keď nie je čerstvý vietor, rozruch môžu urobiť aj staré zatuchnuté vetry, o ktoré sa starajú veteráni, zaživší svoje najlepšie časy v minulom tisícročí.

V posledných dňoch takéto vetry zavanuli zo sídla Slovenskej národnej strany, ktorá sa ústami svojho poslanca Antona Hrnka postarala o menší rozruch, keď vyzvala ombudsmanku Máriu Patakyovú, aby sa nezúčastnila na Dúhovom pride. „Sme presvedčení, že organizátori týchto vraj pochodov pýchy nereprezentujú tých, ktorí patria do komunít ‚inakých‘, ale že len zneužívajú existenciu týchto komunít na šírenie neoliberálnej ‚genderovej‘ ideológie. Cieľom tejto ideológie je podľa nášho názoru rozloženie klasickej rodiny, ktorá v minulosti vždy bola a stále je základom usporiadanej spoločnosti a stabilného štátu,“ vysvetlil Hrnko.

Predstavitelia strany Most-Híd, ktorá Máriu Patakyovú na post ombudsmanky nominovala, upozornili, že demokraticky zmýšľajúci politici zvyčajne nedávajú ombudsmanovi ultimátum. Anton Hrnko na to reagoval: „Demokraticky zmýšľajúci politici nie... Pani Patakyová v ombudsmanských voľbách dostala aj hlasy SNS. Do uskutočnenia toho obludného podujatia, kde chlap drží za ruku chlapa a žena sa bozkáva so ženou, je ešte nejaký čas, preto sa pokúsime pani ombudsmanku presvedčiť nielen o tom, aby na takzvaný dúhový pochod nešla, ale boli by sme radi, keby tých chorých ľudí ani nepodporovala a ani náznakom sa neusilovala podporiť týchto jedincov, ktorí chcú rozbiť tradičnú rodinu. Preto ju pozývame na stretnutie, na ktorom sa pokúsime, aby sa naše stanoviská zblížili.“

Ombusmanka Patakyová nechce vášne rozdúchavať, ale upokojovať, preto prijala pozvanie na stretnutie v sídle SNS, kde sa jej okamžite ujali demokraticky zmýšľajúci hostitelia. Po studenej sprche ombudsmanku zaviedli do hosťovskej miestnosti a premietli jej film o tradičnej slovenskej rodine, aby názorne videla, aké hodnoty sa ľudia z komunity LGBTI pokúšajú zničiť.

Názor pani ombudsmanky na to, čo videla, sa nám zatiaľ nepodarilo získať, ako sa nám nepodarilo získať informáciu o mieste jej súčasného pobytu.