Zdobre informovaných kruhov blízkych SNS sme sa ako jediní dozvedeli, čo je v skutočnosti za vypovedaním koaličnej zmluvy. „Vôbec nejde o nejakých pár šušňov, ktoré sme si chceli uliať bokom z eurofondov určených na výskumné projekty. To si hádam naozaj nik súdny nemyslí,“ povedal nám náš zdroj. „Napokon, svedčí o tom aj fakt, že premiér nežiada odvolanie ministra Plavčana. V Bruseli si trochu povyskakujú, ale ako obyčajne sa to utrasie. Nanajvýš Slovensko príde o pár miliónov. Je tam toho. Hrdého, odborného a slušného národniara, akým náš pán predseda nepochybne je, oveľa viac mrzí, že kým smeráci a členovia Mosta-Híd si bez väčších problémov nabaľujú vrecká, na rozdiel od nás, skutočných vlastencov, sa im to vždy prepečie. My sme tí chudáci, ktorým sa neujde ani pár slušnejších omrviniek, len škandály. Bolo to tak už za Janka a pokračuje to aj za Andreja. Veď si len spomeňte - nástenkový tender, kauza emisie, rozdeľovanie dotácií z Environmentálneho fondu... A teraz tie nešťastné fondy...“ Celá vec je však vážnejšia, dozvedeli sme sa po krátkom trojhodinovom rozhovore od nášho zdroja.

„Ak by Andrej Danko mohol povedať všetky dôvody, ktoré ho viedli k vypovedaniu koaličnej zmluvy, jeho krok by podľa neho nikomu nepripadal absurdný...“ Napokon, po chvíli okúňania nám prezradil, že Andreja Danka sklamal človek jeden z najbližších, sám Robert Fico. Keď Andreja Danka, desiatnika v zálohe, minister obrany Peter Gajdoš povýšil do hodnosti kapitána, bol z toho riadny cirkus. Premiér sa síce koaličného partnera vtedy nezastal, ale čerstvého kapitána ani nekritizoval. Naopak, utešoval ho - vraj všetko po čase prehrmí a ešte do jesene bude ako on - plukovník. Že sa o to postará.

Lenže po tlačovke po poslednej koaličnej rade si Robert zavolal Andreja bokom a oznámil mu, že bude len majorom. Bez bližšieho vysvetlenia. Hrdého národniara premiérova vierolomnosť tak zasiahla, že sa rozhodol nebyť viac v koalícii s človekom, ktorý ho oklamal v takej zásadnej veci. „Tak som sa rozhodol. Robert Fico vie, čo má robiť. Mňa nebude on dráždiť,“ vyhlásil Danko. A v kruhu blízkych dodal: „Čo bolo, bolo, terazky budem síce len majorom, ale bez ďalších hviezdičiek koaličná zmluva nebude. A keď sa naseriem, prepáčte mi za ten výraz, budem aj brigádnym generálom.“ (V čase uzávierky sme sa dozvedeli, že na Úrade vlády zvažujú možnosť zavedenia hodnosti maršal.)