Tip na článok
Záver partnerských rokovaní: Tajný dodatok zakotvuje povinný ceremoniál, aby bolo jasné, že koalícia funguje tak, ako má.

FIKCIA Koaličná zmluva má dôverný dodatok: Tajný obrad

Zakotvuje okrem spoločných vychádzok lídrov malý ceremoniál na záver každého rokovania.

Po vyše týždni od podpísania dodatku ku koaličnej zmluve sme zistili, že verejnosť sa opäť nedozvedela celú pravdu o vyriešení vládnej krízy. Ide o to, že koaličná zmluva má tajný dodatok.

Keď sme sa pokúšali získať nejaké informácie od podpredsedu SNS Antona Hrnka, povedal, že o takých hlúpostiach sa baviť nebude, že predsa každá poriadna zmluva musí mať aj tajný dodatok. „Ako historik a súčasne koaličný politik dobre viem, o čom hovorím,“ poučil nás. „Čo by to bolo za zmluvu, keby nemala tajný dodatok? Pozrite si taký pakt Ribbentrop - Molotov,“ dodal a so záhadným úsmevom zatvoril dvere poslaneckého klubu národniarov.

O máličko ústretovejší bol ďalší z podpredsedov SNS Jaroslav Paška. „Ako je známe, predsedovia koaličných strán sa budú po novom stretávať každý pondelok, aby sa pripravili nielen na prípadné rokovanie Národnej rady SR, ale predovšetkým na rokovanie vlády, ktoré býva v stredu,“ povedal a dodal, že „je však viac ako pravdepodobné, že páni predsedovia sa budú stretávať aj v nedeľu podvečer, aby predišli komunikačným nedorozumeniam. Ako viete, pán premiér nehovorí o koaličnej kríze, ale o komunikačnej kríze“.

Už prvá nedeľná podvečerná prechádzka po hrádzi priniesla ovocie, potvrdil to Béla Bugár. „Keď pán predseda Danko zašliapol malého hada na chodníčku, premiér mu vyčítal, že nemusí hneď zničiť každého, kto im skríži cestu. Andrej sa ospravedlnil a sľúbil, že už sa bude správať hrdo, slušne a odborne.“ Keď vzápätí pán premiér teniskou rozpučil malú žabu, Andrej zaprotestoval. „Robert, veď si vravel, že netreba každého, kto nám skríži cestu, hneď zlikvidovať, že každý má právo ísť vlastnou cestou!“ „Zapamätaj si, Andrej, je rozdiel, či sa plazí, alebo vyskakuje!“ poučil ho premiér.

Okrem spoločných vychádzok obsahuje tajný dodatok povinný malý ceremoniál, z ktorého sa nám podarilo získať záber a ktorý bude súčasťou záveru každého koaličného rokovania, aby bolo jasné, že koalícia funguje tak, ako má.

VIDEO Plus 7 Dní