V pozadí decembrovej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii zadržali v Marrákeši desiatky slovenských občanov vrátane svetovej topmodelky Adriany Sklenaříkovej. Ako sa podarilo zistiť nášmu týždenníku, išlo o spoločnú tajnú akciu slovenských a marockých bezpečnostných zložiek. Celkom netradične ju riadil predseda parlamentu Andrej Danko.

„Keď som povedal, že do Marrákeša nepošleme ani upratovačku, myslel som to vážne,“vysvetlil šéf národniarov pre PLUS 7 DNÍ pozadie celej akcie. „Moje slová neboli určené len ministrovi Lajčákovi, ako sa mnohí domnievali. Úprimne, jeho rezignáciu sme nikdy nebrali veľmi vážne, predsa poznáme svojich ľudí. Išlo nám hlavne o to, aby nezodpovední Slováci svojou prítomnosťou na konferencii neohrozili kresťanskú orientáciu našej bohabojnej krajiny.“

Slovenská strana oslovila maroc­kých kolegov, či by jej s delikátnou úlohou nepomohli. Vďaka koordinovanej akcii veľvyslanectiev a rezortov vnútra dvoch štátov sa podarilo vypracovať zoznam Slovákov, ktorí by sa v čase konferencie mali zdržiavať v Marrákeši, a väčšina z nich v rámci operácie Slovenský blesk v Stredomorí skončila za mrežami. „Medzi zatknutými je sedemnásť turistov, dvanásť podnikateľov, deväť neviest a štyri bližšie neidentifikované osoby - zrejme špióni,“ uviedlo maroc­ké ministerstvo vnútra pre agentúru Reuters.

Najprominentnejšou zadržanou je svetová topmodelka Adriana Sklenaříková. Spolu s manželom Aramom Ohanianom stavajú hotel. Po­dľa Andreja Danka jej správanie je obzvlášť povážlivé. „Rôznych anonymných nešťastníkov s ruksakom tiež vnímame ako nepríjemnosť, ale sú to predsa len lúzri,“vysvetlil nám Danko. „Známa slovenská tvár v Marrákeši v týchto kľúčových dňoch pre osud Európy je už závažný problém. Pani Sklenaříková by si láskavo mala uvedomiť, že svojou prítomnosťou v Marrákeši konala v priamom rozpore s uznesením slovenského parlamentu ku Globálnemu paktu o migrácii.“

Andrej Danko nám zároveň potvrdil, že celkom netradične riadil celú akciu. „Áno, je to pravda. Marockí partneri sa nejako dozvedeli, že mám hodnosť kapitána, a poprosili ma, či by som nepomohol. Nevedel som to odmietnuť,“povedal a na tvári sa mu objavil obrovský úsmev.