Hoci Slovensko prvýkrát v ére samostatnosti dosiahlo vyrovnaný rozpočet, vláda Petra Pellegriniho sa s tým nechce uspokojiť. S cieľom zvýšiť efektivitu štátnych inštitúcií sa rozhodla postupne zaviesť korporátny systém riadenia. „Veľké nadnárodné spoločnosti sú dnes ekonomicky silnejšie než jednotlivé krajiny. Rozhodli sme sa preto vziať si príklad z ich úspechu a najali zahraničných poradcov zo súk­romného sektora, ktorí prispôsobia fungovanie štátu ich modelu fungovania,“ prezradil nám premiér Peter Pellegrini. Zároveň pripustil, že výsledky prvotného auditu spoločnosti Greed Consulting aj jeho trochu zaskočili. Ako dodal, musíme urýchlene začať používať viac cudzích, najlepšie anglických slov v komunikácii a „naštartovať proces importu politickej pracovnej sily zo zahraničia“.

Už v januári spustia pilotný projekt obsadzovania miest v slovenskom parlamente záujemcami z Ukrajiny, zo Srbska či z tretích krajín. „Veľa si sľubujeme od tohto opatrenia, dom­nievame sa, že má obrovský potenciál,“ uviedol nám Greed Consulting vo vyhlásení. „V prvom rade budú importovaní poslanci o poznanie lacnejší od súčasných. A to naša pôvodná kalkulácia nepočítala s odmrazením platov členov NR SR,“uviedla poradenská spoločnosť vo vyhlásení pre PLUS 7 DNÍ. „Ale tu nejde len o platy, dostaviť by sa mal širší synergický efekt. Politici z tretích krajín si nerobia nároky na asistentov, kancelárie, súhlasia s bývaním v ubytovniach. A čo je najdôležitejšie, dá sa u nich predpokladať maximálna lojalita k straníckym špičkám. Zvýši sa tak politická stabilita v krajine, čo sa ďalej premietne do kvalitnejšieho podnikateľského prostredia. Čiže je to win-win variant.“

Vláda v súčinnosti s poradcom už aj udelila licencie niekoľkým vybraným pracovným agentúram, ktoré budú môcť dovážať poslancov. A čo na to, hovoria tí, ktorých sa zmeny týkajú najviac, teda súčasní členovia parlamentu? Názory predstaviteľov koalície a opozície sú - celkom výnimočne - takmer totožné.

„Je to nekomplexné a hlavne nesociálne opatrenie,“ posťažoval sa nám poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru. „Teraz, keď Slovensko má historicky prvý raz vyrovnaný štátny rozpočet, sú takéto reči o šetrení a výkonnosti poslancov výsmechom zdravého rozumu.“Ešte tvrdšie sa vyjadril Anton Hrnko z SNS. „Predstavte si, že tí Srbi a Ukrajinci sú ochotní vykonávať takú zodpovednú prácu za dvetisíc eur v hrubom mesačne - a to v celosti, bez nezdaniteľnej zložky. Veď to je novodobé otroctvo,“ rozčúlil sa a dodal: „To nemôžeme jednoducho takýto princíp prijať, že automaticky niekto, kto pracuje vo verejnej alebo v štátnej správe, alebo je ústavný činiteľ, je principiálne podozrivý a treba mu dávať čo najmenšie platy!“

Výnimočne sa s nimi zhoduje podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Ako liberáli určite nie sme proti šetreniu. Ale toto, čo presadila konzultačná firma, je obyčajný populizmus. Je toľko oblastí, kde sa dá ušetriť, a to takým spôsobom, aby z toho niečo mali aj občania Slovenska. Veď čo oni majú z toho, že nejakí Srbi a Ukrajinci dostanú zopár drobných.“Ako sa nám podarilo zistiť, poslanecké kluby navzájom koordinujú svoju ďalšiu činnosť a za „dobro Slovenska“ sú ochotní aj vyjsť do ulíc a protestovať.