Tip na článok
Návrhy: Zdanlivo neaktívni poslanci ponúkli aj konkrétnu podobu varovaní pred konzumáciou produktov poškodzujúcich zdravie občanov.

FIKCIA Poslanci sa chcú starať o naše zdravie: TIETO veci plánujú zakázať

Menej aktívni poslanci počas parlamentných prázdnin prekvapili návrhom zákona.

Členovia združenia zákonodarcov KMAÚMPNRSRKVPVPKAPCHMSVNTPZN (Klub málo aktívnych alebo úplne mlčiacich poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí však pracujú v parlamentných kluboch a pravidelne chodia medzi svojich voličov, neberú teda peniaze za ničnerobenie) už nemohli počúvať reči, že sú neviditeľní, nevystupujú v pléne parlamentu a nepredkladajú návrhy zákonov, napriek prázdninovému obdobiu sa teda rozhodli ukázať, že občania ich nezvolili za poslancov omylom. Na pracovnom stretnutí pripravili návrh zákona na ochranu zdravia občanov pred škodlivými návykovými látkami.

„Už nám lezie ne nervy, ako sa neustále hovorí o škodlivosti drog, pritom napríklad v Kanade si môže každý občan zasadiť štyri rastliny marihuany, takže polícia nebude naháňať huliacich pubertiakov a vylepšovať si štatistiky protidrogovej činnosti ako u nás. Ďalej nám vadí, že na cigaretách sú odpudzujúce obrázky kadejakých chorôb, ale napríklad na fľaškách s alkoholom, ktorý tiež spôsobuje závislosť a hnusné choroby, nie je nič,“ povedal jeden z členov osemdesiathlavého Klubu málo aktívnych alebo úplne mlčiacich poslancov.

V návrhu zákona jeho tvorcovia uvádzajú konkrétne príklady, ako by po novom mali vyzerať fľaše s alkoholom. Okrem obrázkov na mol opitých a na zemi ležiacich mužov i žien by na fľaškách mali byť fotografie cirhózy pečene, rakoviny hrubého čreva, vývratkov ľudí, ktorí vypili priveľa, a detaily ťažkých poranení spôsobených ožratými útočníkmi.

Za škodlivé návykové látky autori zákona považujú aj niektoré druhy mäsa a mäsových výrobkov. V praxi by to malo vyzerať tak, že v potravinách si občan kúpi slaninu, bôčik, údeniny, zabíjačkové špeciality, cukor, smotanu a niektoré ďalšie potraviny s letáčikom, na ktorom budú odpudzujúce zábery mimoriadne obéznych ľudí, snímky plných vedier tuku odsatého pri liposukcii, diabetických nôh a podobných dôsledkov nesprávnej výživy. Náklady na obrázky a letáčiky po prijatí zákona zaplatí štát zo získanej spotrebnej dane za alkohol a potraviny.

Nový zákon myslí aj na duševné poruchy. Všetky televízie budú povinné pred vybranými reláciami pol minúty vysielať oznam: Táto relácia ohrozuje vaše duševné zdravie! Týkať sa to bude priamych prenosov i záznamov z rokovania parlamentu, politických diskusií a spravodajstva s obsahom informácií o domácej politike.

Ako nám povedal psychiater Ignác Mord, priam vražedná je kombinácia destilát - pečený bôčik - torta s maslovou plnkou - cigareta - politická diskusia. Za posledný rok štatistiky zaznamenali až päťdesiatpercentný nárast náhlych úmrtí spojených s touto kombináciou.

Návrh zákona zdanlivo málo aktívnych poslancov by sa mal na rokovanie parlamentu dostať už v septembri. Rok ani volebné obdobie ešte nie sú známe.

VIDEO Plus 7 Dní