Namiesto toho, aby sa starali o našich pacientov, totiž zarábajú ťažké peniaze v zahraničí. Poslankyňa Jana Cigániková dokonca vyčíslila, že každý študent stojí tento štát - teda nás všetkých - minimálne 13 300 eur. Keď odíde do zahraničia, vlastne nás o tieto peniaze okradne.

Pôvodný návrh založený na tom, aby sa peniaze od lekárov spätne vymáhali, sa však podľa niektorých poslancov z radov koalície aj opozície ukázal ako nedostatočne razantný a v praxi ťažko realizovateľný. Preto prišla skupina poslancov pod vedením pani Cigánikovej s novým, tentoraz proaktívnym riešením. Oveľa efektívnejšie totiž bude zabrániť lekárom v tom, aby odišli.

Máme na to aj účinné nástroje - napríklad by sme mohli využiť špeciálne elektronické náramky pôvodne určené odsúdeným s možnosťou domáceho výkonu trestu. Pomocou nich totiž možno presne sledovať pohyb nositeľa - a je úplne jedno, či je odsúdený, alebo lekár. Ak by sa lekár dostal do nebezpečnej zóny, povedzme 20 kilometrov od hraníc, aktivoval by sa automatický preventívny systém, ktorý by bol schopný, napríklad pomocou autonómnych dronov, unikajúceho medika zneškodniť.  

Náramky by podľa nového návrhu každý z medikov dostal na nohu počas promócie pri preberaní diplomu. Tak by sa z pôvodne reštriktívneho opatrenia stala súčasť slávnostného rituálu a budúci lekári by nové opatrenie prijímali oveľa ústretovejšie.

Tento návrh zaujal dokonca členov vlády, najmä ministra spravodlivosti. Ten totiž nevie, čo robiť s elektronickými náramkami, za ktoré sme zo štátnej kasy zaplatili takmer 30 miliónov. Prakticky sa totiž nevyužívajú, za vyše dvoch rokov ich doteraz nasadili necelým dvom stovkám väzňov. Pritom ich majú tisíce, takže nie je žiadny problém, aby ich dostali čerství absolventi medicíny už v budúcom školskom roku. 

Momentálne to vyzerá tak, že ide o jeden z mála opozičných návrhov, ktorý našiel konsenzus naprieč celým naším politickým spektrom. Podporil ho dokonca kontroverzný poslanec za stranu Smer Ľuboš Blaha, ktorý prišiel s doplňujúcim návrhom, aby sa existujúce náramky technologicky vylepšili. Konkrétne pridaním paralyzéra, ktorý by lekárom okamžite po prekročení našej štátnej hranice uštedril elektrický výboj so silou 5 miliónov voltov. Je však ochotný uvažovať o tom, že ak by lekár naše hranice prekročil východným smerom, mohla by sa energia výboja znížiť na 1,5 milióna voltov.