Ako vo väčšine učebných odborov na školách v našej mladej demokratickej krajine aj na policajnej akadémii musia držať krok s dobou, ktorá prináša nečakané situácie.

S požiadavkou rozšíriť štúdium na akadémii prišli predstavitelia Úradu na ochranu ústavných činiteľov, keďže prax ukázala, že nabúchaní chlapci pracujúci ako ochrankári politikov a členov diplomatického zboru potrebujú nové zručnosti.

Najväčšou inšpiráciou boli požiadavky poslanca Roberta Fica, ktorý kedysi dosť často bol premiérom, aby mu predĺžili obdobie, počas ktorého má nárok na ochranku. Ochrankári pána poslanca strážia ako oko v hlave, lenže podľa predpisov mu musia vyjsť v ústrety pri akejkoľvek požiadavke. Tak sa stalo, že ich fotografi pristihli napríklad pri sťahovaní jednej mladej dámy.

Škola pre policajtov na požiadavky praxe zareagovala a do učebných osnov zaradila nové predmety. „Tento rok začíname druhý školský rok v učebnom odbore bodygard všeumelec. Popri znalosti zákonov z trestnej oblasti a fyzickej príprave chlapci musia byť pripravení na to, že bývalé asistentky alebo štátne radkyne okrem sťahovania do nových bytov môžu potrebovať ďalšie služby, ktoré si objedná ich mecenáš. Nemožno napríklad vylúčiť, že nejaká bývalá štátna radkyňa otehotnie a bude potrebovať pomoc v domácnosti. Preto sa naši chlapci musia vyškoliť v odboroch laktačná poradkyňa, absolvujú aj kurzy prebaľovania, kočíkovania a prípravy pokrmov pre polročné a staršie deti v rámci takzvaného prikrmovania.“

Moderný slovenský bodygard platený z peňazí daňových poplatníkov musí zvládnuť kurz varenia a pečenia, musí ovládať aj spôsob prípravy afrodiziakálnych pokrmov.

Chlapci sa ďalej učia vysávať, vymieňať vrecká vo vysávačoch (ak nie sú bezvreckové), prať a žehliť, prezliekať postele, tepovať koberce, čistiť všetky druhy podláh, kuchyne, kúpeľne a toalety. „Keďže sme policajná škola, pripravujeme chlapcov aj na nebezpečné situácie. Musia zvládnuť disciplíny ako boj zblízka s valčekom na cesto, spacifikovanie paparaca tĺčikom na mäso, udusenie agresora zásterou, zneškodnenie útočníka pokakanou plienkou, pricucnutie delikventa na hadicu vysávača, šermovanie vareškou a podobne,“ povedal zástupca policajnej akadémie.

Občanom zostáva len dúfať, že nádejní bodygardi skončia štúdium s výborným prospechom a ústavných činiteľov, bývalých, súčasných aj budúcich, budú za ich peniaze chrániť a budú im pomáhať, ako najlepšie budú vedieť.