Tento muž rád jazdil na koči veľkou rýchlosťou a často ohrozoval život poddaných, ktorí sa mu priplietli do cesty, a nadovšetko rád zhromažďoval majetky pre seba aj pre jemu oddaných mešťanostov. Špiritisti tvrdia, že Slotusov duch sa zjavuje dodnes a v takých chvíľach mesto na Považí zahalí silný alkoholový opar, pripomínajúci borovičku a iné destiláty. Objavila sa dokonca informácia, že duch Johanesa Slotusa poletoval aj v hlavnom meste v blízkosti nástenky na ministerstve výstavby za zatvorenými dverami a podľa ušitých svedkov sa odtiaľ ozývalo kvílenie prerušované výkrikmi „Tender!“ a čkaním. Potom sa duch vyparil, ale zamestnancom ministerstva nadriadení ešte týždeň dávali fúkať, lebo ich podozrievali, že do práce prišli opití.

V Žiline mal duch stredovekého richtára v uplynulých rokoch nasledovníka, pokiaľ ide o zhŕňanie hmotných statkov, nie však v prospech mešťanostov, ale spolustraníkov. Juraj Blanár zo Smeru po prehratých voľbách, aj keď ich Smer vyhral, musel post župana opustiť, čím jeho strana prišla o časť zdrojov. V tendroch a podobných diablových výmysloch si v nich už asi príde na svoje niekto iný.

Nemilé prekvapenie pri preberaní župného úradu zažila nová županka Erika Jurinová. Po vstupe do budovy zacítila zvláštny smrad a vybrala sa tým smerom. Začula chechot a zazrela ducha, ktorý naťahoval paprče po župnom trezore. Ihneď zvolala najbližších spolupracovníkov a experta na zlých duchov. V zasadacej miestnosti samosprávneho kraja si urobili špiritistickú seansu.

„Duch bývalého župana Juraja Blanára, si tu?“ spýtal sa muž s exorcistickou kvalifikáciou. Za sklenou výplňou zamknutých dverí sa zjavila silueta Blanárovho ducha a ruky bažiace po peniazoch na rozvoj župy.

„Vyzývam ťa, zlý duch bývalého župana, odíď do zabudnutia! Prestaň si ty aj tvoji spolustraníci robiť chúťky na peniaze na našich účtoch, na eurofondy, na tendre v zdravotníctve a školstve! Na rade sme my, aby sme pracovali v prospech občanov!“

Keď duch začul slovo občania, škaredo zaklial, veď to práve zlí občania ho vypudili zo županského kresla, a ako gáfor zmizol z budovy.

Zlé jazyky tvrdia, že na tajnom mieste sa stretáva so spoluduchmi a rozmýšľajú, ako by si mohli zachovať vplyv a najmä dosah na hmotné statky v Žilinskom samosprávnom kraji. Budú to však mať ťažké. Po úspešnej seanse odborník na exorcizmus vysvätil priestory úradu a takým sa duchovia starých čias vyhýbajú. V najhoršom prípade si spomenú, že kedysi boli na prvom svätom prijímaní i na birmovke a do priestorov sídla župy sa vrátia ako víťazi.