Občania doteraz frflali, že za korupciu trestáme iba malé ryby, napríklad človeka, ktorý ako úplatok zobral debničku jabĺk, alebo lekára, ktorý sa neštítil prijať od pacientky kačicu. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák dokonca tvrdil, že korupciu na najvyšších miestach nemôžeme stíhať, lebo jednoducho neexistuje.

Dnes vieme, že to bola iba taktika na učičíkanie vysokopostavených korupčníkov. Pri prvej príležitosti predstavitelia našej vlády a najmä rezortu vnútra udreli. Zapojili sa do medzinárodného protikorupčného zásahu. Keď ich vietnamskí súdruhovia požiadali o spoluprácu, neváhali ani sekundu, čo je pochopiteľné, veď kto už by mal úzko spolupracovať, ak nie krajiny, kde panuje kapitalizmus, ale politickú moc majú v rukách komunisti. A tí vietnamskí sa veru s korupčníkmi nebabrú.

Jeden z nich, Trinh Xuan Thanh, jeden z najvýznamnejších mužov vietnamského biznisu, neodolal korupčnému vábeniu. Keď ho odhalili, zdrhol do Nemecka. Iba západní štváči tvrdia, že obvinenie z korupcie je vo Vietname bežný spôsob, ako sa súdruhovia zbavujú konkurentov v biznise aj v strane.

V Berlíne korupčníka navštívili vietnamskí súdruhovia a pozvali ho na výlet autom na Slovensko, aby na vlastné oči videl, že šťastnú krajinu možno vybudovať aj bez korupcie. Na medzinárodnej konferencii vo vládnom hoteli Bôrik za účasti vietnamských a slovenských súdruhov Trinh Xuan Thanh pochopil, aká je korupcia hnusná, a poprosil vietnamského ministra vnútra, aby ho odviezli do Vietnamu, nech sa môže kajať a prijať spravodlivý trest. Vtedajší slovenský minister vnútra Robert Kaliňák vietnamským súdruhom okamžite na prevoz korupčníka do Ruska prenajal vládny špeciál, ktorý sa uvoľnil, keď prezident Kiska odmietol platiť za lety do Popradu a dal sa radšej voziť pokazeným autom. Faktúru za let vietnamská strana dostala, ale na našom ministerstve ju skartovali, aby sa neprezradili detaily úspešnej protikorupčnej akcie.

Imperialistickí štváči, napríklad nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, sa pokúsili akciu vietnamských súdruhov vykresliť ako únos, od týchto špinavých protislovenských a protivietnamských prostitútok však nemôžeme čakať nič iné, dobre vieme, že platí - čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj.