Cenný úlovok sa pred niekoľkými mesiacmi podaril nášmu košickému fotoreportérovi - v družnom rozhovore zachytil vtedajšieho premiéra Roberta Fica a podnikateľa Františka Kabrheľa známeho pod prezývkou Versače. Až v týchto dňoch vychádza najavo pozadie neočakávaného stretnutia. Šéf Smeru zrejme už vtedy tušil, že jeho kroky budú smerovať na Ústavný súd, a hľadal si útulné bývanie vo východoslovenskej metropole. Do oka mu padla - ani menej, ani viac - povestná vila na Pereši.


„Áno, môžem potvrdiť, že sme s pánom Ficom rokovali o predaji domu, už sme podpísali aj predkúpnu zmluvu. Ale viac sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ bol skúpy na slová Kabrheľ. Ani na naše veľké naliehanie nám neprezradil celkovú cenu trans­akcie. Keď asi pred pol druha rokom Versače oznámil, že po rekonštrukcii predáva nehnuteľnosť s 26-árovým pozemkom a 560 štvorcovými metrami zastavanej plochy, realitní makléri odhadovali hodnotu vily až na 700-tisíc eur. Svoj vehementný záujem o dom na Pereši, ktorý preslávila reality šou Mojsejovci, pripustil aj Robert Fico. „Naozaj nechápem vás novinárov,“ už tradične na nás zaútočil bývalý premiér. „Celé roky mi pílite uši otázkami, kedy sa odsťahujem z komplexu Bonaparte, a teraz, keď sa tá chvíľa zjavne blíži, opäť nie ste spokojní. Je to z vašej strany jednoznačná zlomyseľnosť.“ Potom už miernejším tónom dodal, že nájsť adekvátne bývanie, to nie je ako nakupovať rožky v hypermarkete, ide o investíciu na celý život.


Spoluprácu s Versačem si šéf Smeru pochvaľuje. „Pán Kabrheľ je štandardný podnikateľ so zmyslom pre česť. Hľadal som moderný dom, ale s bohatou, strastiplnou históriou, a on mi ho ponúkol,“ rozplýval sa. Bývalý premiér je presvedčený, že dokáže dokladovať, z čoho luxusnú vilu zaplatí. „Už nejaký ten rok sa pohybujem v politike a tam zarobíte, aj keď by ste to nechceli,“ zavtipkoval. Potom už vážnejšie dodal, že väčšiu časť nákladov mieni financovať z predaja bytu v bratislavskom komplexe Bonaparte. „Jasné, byt mi nepatrí, ale aj súčasný majiteľ uznáva, že mám nárok na časť peňazí z jeho predaja. Niečo som totiž investoval do rekonštrukcie, navyše som nehnuteľnosť preslávil, čo dodatočne zvýšilo jej cenu,“ vysvetlil nám Robert Fico. „Celkovo by mi tak transakcia mala vyniesť 87 až 91 percent z finančných prostriedkov inkasovaných za byt.“