Nielen nového šéfa, ale aj nový názov a sídlo. Ako rozhodla slovenská vláda na svojom poslednom zasadaní, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví budeme síce naďalej poznať pod skratkou ÚRSO, ale za tou bude iné pomenovanie - Úrad pre reinkarnáciu stratených ovečiek. Zároveň sa presťahuje z Bratislavy do Komjatíc pri Nitre. „Myslím si, že je to krok správnym smerom. Teraz to celé konečne dáva zmysel,“ povedala týždenníku PLUS 7 DNÍ Jessica Očenášová, prezidentka Transparentnej aliancie politických analytikov Slovenska (TRAPAS). „Dlho som nechápala metafory o konských dĺžkach, ale teraz sa mi všetko vyjasnilo. Akoby lusknutím prstov,“ dodáva sympatická blondínka v najlepších rokoch.

Pred niekoľkými dňami vymenovala vláda do funkcie nového šéfa ÚRSO bývalého ministra Ľubomíra Jahnátka. „Vo výberovom konaní prevýšil o niekoľko konských dĺžok ostatných uchádzačov,“ obhajoval rozhodnutie svojho kabinetu premiér Robert Fico. Práve toto zdôvodnenie zo začiatku mýlilo analytičku.

„Keď povieme, že niekto niekoho prevyšuje o niekoľko konských dĺžok, obyčajne tým myslíme, že je od toho druhého výrazne lepší, kvalitnejší. V skutočnosti som si nedokázala veľmi dobre predstaviť kandidáta, ktorého by, pokiaľ ide o stanovovanie cien energií, nový šéf ÚRSO tak výrazne prevyšoval,“ vysvetľuje. „Ale teraz je to jasné ako deň. Ak je hlavným cieľom úradu vytiahnuť zo zabudnutia, oživiť, dať druhú šancu pozabudnutým politickým hviezdam, potom pán Jahnátek bol naozaj mimoriadne silný uchádzač.“ Ako dodáva, vie si predstaviť málo politikov, ktorí by sa lepšie hodili do tejto funkcie. „Možno Ján Počiatek či Pavol Paška,“ uvažuje nahlas analytička, pričom škrabká uško jednej zo svojich 19 mačiek.

Jessica Očenášová oceňuje aj to, že vláda si na novom názve zjavne dala záležať. „Mimoriadne šikovne využili najmä slovo ovečka. Tá môže symbolizovať voličov, ale aj niekoho spoľahlivého, ochotného nasledovať svojho pastiera,“ vysvetľuje. „No a potom tá slovná hračka, akože ovečka a Jahnátek. No to je jednoducho geniálne,“ nadchýna sa.

Prezidentka TRAPAS-u pozitívne vníma aj presťahovanie ÚRSO do Komjatíc. „Je to nanajvýš praktické rozhodnutie,“ tvrdí. „Uznajte, prečo by všetci tí noví zamestnanci cestovali každé ráno do Bratislavy? Len by to zhoršilo kolóny na beztak vyťažených cestách, do atmosféry by sa dostali škodliviny z výfukov, navyše by ľudia prichádzali do práce unavení.“

Tých zopár zvyšných zamestnancov, ktorí bývajú v Bratislave, sa podľa nej bude musieť novej situácii prispôsobiť. „Ideálne riešenie nikdy neexistuje, ale menšina sa musí podriadiť väčšine,“ hovorí štyridsiatnička so zápalom v očiach. „Ak by mi pán Jahnátek napríklad ponúkol post PR manažéra či dokonca senior advisera, asi by som sa presťahovala do Komjatíc. Mala by som síce ďalej do nákupných centier a k plastickému chirurgovi, ale keď ide o dobrú vec, človek musí niečo obetovať,“ zdôverila sa nám.