Aféra „živé kvety a prezidentka Zuzana Čaputová“ doslova rozžeravila internet. Menšiu hystériu spustil používateľ s menom Kaktus, keď na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu s novou hlavou štátu z lietadla, po pristátí v Prahe. „Raz si pichľavý, inokedy menej. Pri Zuzke mi aj bodliaky zmäkli,“ pridal krátky text, kde pomerne familiárne oslovil prezidentku.

Status sa okamžite stal virálnym a vyvolal viaceré rozhorčené reakcie. „A je to tu. Vraj Zuzka - rodinkárstvo ako vyšité. Takto sa slušného Slovenska nedočkáme, zase tu máme vyvolených,“ uviedla v komentári Ružena Rezaná. Ku kritike sa pridal aj používateľ, ktorý si hovorí Intelektuál. „Ako by povedal starý dobrý Charles Baudelaire, sú to Kvety zla,“ vtipkoval. „To už radšej mala zobrať so sebou nejaký ten Višňový sad.“

Väčšina kritikov mala však k rozhodnutiu prezidentky Čaputovej zobrať na palubu lietadla živé kvety skôr praktické výhrady. „A čo chýba umelým?“ rozohnil sa jeden z nich. „Sú lacnejšie, vydržia dlhšie a je s nimi menej oštary. Zjavne tu má niekto zbytočné peniaze na rozhadzovanie.“ Ďalší sa zasa na celú záležitosť pozrel z bezpečnostného aspektu. Položil si rečnícku otázku, čo by sa stalo, ak by kvety rozkvitli a pilot schytal alergiu. „Veď by to bola hotová tragédia,“ zdôraznil.

Na vlnu nevôle zareagovala aj prezidentská kancelária - bránila sa, že aj v minulosti v prezidentských špeciáloch lietali rôzne kvietky. „To, že pani prezidentka využila možnosť vziať na palubu lietadla kvety, ktoré potom rozdala hostiteľom, nie je nič neobvyklé,“ uviedla Henrieta Hajková z tlačového oddelenia. „V minulosti napríklad prezident brával zástupcov podnikateľov, ktorí sa taktiež zúčastňovali na programe návštevy.“ Riaditeľ tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie Martin Burgr následne dodal, že preprava kvetov bola poskytnutá po dohode s českou stranou. Vyjadril sa aj k otázke nákladov. „Tým, že pani prezidentka vzala kvety lietadlom, ktoré by tak či tak letelo, nevznikli žiadne extra náklady,“uzavrel.