V nedávnej diskusnej relácii PLUS 7 DNÍ Karty na stôl sa Robert Fico nekompromisne pustil do vládnej koalície pre balíček mimoriadnej pomoci. Tvrdil, že sú to drobné, ktoré nikoho z núdze nevytrhnú, navyše ich dostanú len vybrané rodiny s deťmi. Ostatní zostanú nasucho. „Treba dať každej domácnosti. Nie sto-dvesto, ale rovno 1 500 eur!“ burácal opozičný politik na celé štúdio, čím u dvojice kameramanov vyvolal krátkodobé šokové reakcie, s odhadovanou dĺžkou liečby štrnásť dní a nakrúcanie sa muselo na dve hodiny prerušiť.

Počas neplánovanej pauzy moderátor zaskočil bývalého premiéra otázkou, kde by na to chcel zobrať. Fico sa najprv spätil s tým, že on je opozícia a jeho úlohou je kritizovať, potom sa však zamyslel a vyhlásil. „Viete čo? Ak na to tí ťuťmáci vo vláde nemajú, ja to zaplatím. V Smere sa poskladáme, zatlačíme na spriaznených oligarchov a keďže vďaka Matovičovi prakticky nemusíme robiť predvolebnú kampaň, aj tam nám vyskočí pekná sumička. Janka, spočítaj to do zajtra,“ obrátil sa na mladú, pekne stavanú stážistku, ktorá mu balila spisy do aktovky, a nečakajúc na návrat štábu opustil redakciu.

Ukázalo sa, že líder sociálnych demokratov nerozprával do vetra. Už o pár dní sa nám doniesli správy, že predal auto, vinicu, pozemky i hodinky, ktoré novinárom tak klali oči, a prenajal si dvojizbák v Petržalke. Vraj bude žiť ako obyčajný človek a všetko, čo zarobil vlastnou hlavou, odovzdá svojmu ľudu. Podobné inštrukcie dostali jeho stranícki kolegovia, čo podľa nášho tajného zdroja vyvolalo v centrále Smeru vlnu odporu. Sám zdroj zachytil tvrdú hádku medzi ľavicovými pohlavármi. Takto nám ju opísal:

„Robo, ty si celkom rozum potratil. Veď to budú milióny!“ vrieskal Kaliňák na svojho bosa. „Nedám! Nič nedám! Sám mám málo!“ Fico však reagoval so stoickým pokojom: „Nebuď malý, Kali. Pár mesiacov vydržíš. S Pellem je už ruka v rukáve a voľby máme vo vrecku. To stádo vonku padne na zadok, keď uvidia, ako sa pre nich obetujeme, možno nám priklepnú aj ústavnú väčšinu. Uvedom si, že po Igim už nikto nebude riskovať nejakú divokú kartu a my tam nekráčame na dvadsať rokov. Možno dokonca na tridsať, štyridsať, päťdesiat, šesťdesiat...“ Z pozadia sa ozval neistý hlások mladej stážistky: „Pán predseda, to už je veľa.“ Ficov hlas na chvíľu znežnel: „Ja ti večer ukážem, čo je veľa!“ žmurkol na dievčinu a uzavrel prejav: „Skrátka, dosť na to, aby sme si všetko nahrabali späť.“

Fico, Matovič, Čaputová. V GALÉRII si pozrite, na čom sa smeje internet>>

Kaliňák sa nevzdával: „Dobre, ale je to nespravodlivé. My to oddrieme a Pelle sa zvezie zadarmo. Veď čo dá on, keď má prd!?“ Prísna logika hlavy Smeru ani tentoraz nezlyhala: „Neboj, keď sa dostaneme ku korytu, každému sa ujde podľa zásluh. Hlasu posunieme životné prostredie, školstvo a zdravotníctvo. Popri vojne s medveďmi, učiteľmi a zachraňovaní nemocníc nebudú stíhať ani kradnúť. Uvidíš, bude zábava.“