Po hanbe, ktorú si Slovensko zlizlo pre neschválenie Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA), si naše politické kruhy uvedomili, že treba zodpovednejšie vyberať kandidátov do takýchto dôležitých inštitúcií. Hlboko sa zamyslela aj stranícka turistka Romana Tabák, ktorá aktuálne dáva zbohom Borisovi Kollárovi a v Národnej rade jej hrozí prívlastok nezaradenej poslankyne. „Akáže som ja nezaradená?“ rozčúlila sa nedávno. „Ja mám rady na rozdávanie!“ Nuž a keďže sa za daných okolností v domácom prostredí necíti komfortne, rozhodla sa využiť príležitosť a posunúť sa kariérne i finančne oveľa vyššie.

„Slovensko má na medzinárodnom poli zastupovať osoba, ktorá nielen veciam rozumie, ale aj dobre vyzerá. Ako napríklad ja. Obzvlášť, ak sa má stať členom dvora,“ vysvetlila médiám. Keď sa jej prítomní novinári pokúsili ujasniť, že nejde o panovnícky dvor, ale o inštitúciu zameranú na ekonomické záležitosti EÚ, Romana sa trochu zháčila. To však netrvalo dlho. „Dvor ako dvor,“ skonštatovala sucho, usmiala sa na malú skupinku priaznivcov s pestrofarebnými mávadlami, ktorí jej prevolávali na slávu, a tlačový brífing rázne ukončila.

Vysoké ambície by v jej prípade nestáli za veľkú pozornosť, keby na druhý deň nenastal šokujúci obrat. Kontroverzná politička totiž cez noc získala podporu viacerých poslancov NR SR a na sociálnych sieťach sa strhla zúrivá debata, kde jej kandidatúru presadzovali tisícky diskutérov. Odborníci predpokladajú, že ide o ruských trolov, ktorí chcú obraz Slovenska ešte viac poškodiť. To však nič nemení na fakte, že sa verejnosť výrazne priklonila na jej stranu. „Romana síce financiám príliš nerozumie, ale zato je hrdá Slovenka, vyzná sa v medzinárodnej politike a dokonca obetovala svoju politickú budúcnosť, aby podporila mier v Európe,“ zaznelo okrem iného v príspevkoch.

Foto nádejnej audítorky v GALÉRII ►►►

To sú, samozrejme, argumenty, ktoré naša vláda nemohla spochybniť a o jej nominácii začína celkom vážne uvažovať. „Viem, že proces rozhodovania chvíľu potrvá, ale z toho, ako sa situácia vyvíja, som nadšená. Určite to vyjde! Teším sa na nové skúsenosti, nových kolegov a verím, že budem našu krajinu dôstojne reprezentovať,“ uviedla Tabák v exkluzívnom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ. Potom sa obrátila na svojich poradcov a ticho sa spýtala: „Mimochodom, aký ste hovorili, že je to dvor?“