Niektoré museli dispečeri pre nedostatočnú kapacitu odkloniť do Popradu, prípadne na nedávno spevnený úsek diaľnice pri Prešove. Veľká časť pasažierov použila padáky, aby šetrili miesto. Za tri dni sa v Košiciach celkovo „vylodilo“ vyše 43-tisíc mužov v uniformách armády USA. Ďalšie tisícky by sa k nám mali postupne presúvať pozemnými trasami z krajín NATO.

„Pôvodne nás tu malo byť len tristo. Ale keď sa roznieslo, že je šanca slúžiť na Slovensku, do náborových kancelárií sa nahrnuli davy. Mali ste vidieť tie nekonečné zástupy! Keby sme nezvýšili kvóty, asi by vypukla vzbura,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ veliteľ kontingentu generál Yan McEnroe, bratranec slávneho tenistu. „No nie je to tak, že by sme vás prišli okupovať ako Sovietsky zväz v šesťdesiatom ôsmom. Naopak, v tomto ťažkom období sa s nami budete cítiť bezpečnejšie a slobodnejšie. Posilníme vonkajšie i vnútorné hranice Únie, poskytneme slovenskej obrane modernú techniku, stavebné čaty budú vypomáhať pri budovaní civilných objektov a dokončia diaľnicu D1. Časom dorazia rodinní príslušníci našich vojakov a následná socializácia upevní skvelé vzťahy medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Bude to pre obe strany win-win.“

Drobné skupiny extrémistov sa v centre Košíc pokúšali organizovať protestné akcie, pri spievajúcej fontáne cez megafón hromžili na rozpínavosť zaoceánskych imperialistov a recitovali národovecké básničky, zahnali ich však turisti i majitelia podnikov. „Konečne sa nám črtajú lepšie časy a títo rusofilní jánošíkovci nám to budú kaziť? Takú im...“ uľavil si šéf jednej z pivární a nežne pohladil bejzbalovú pálku na pulte. Podobne reagovali ďalší prevádzkari i obchodníci, ktorých sme oslovili.

Staronový primátor Jaroslav Polaček vidí budúcnosť mesta vďaka novej situácii veľmi pozitívne. „Problém s ubytovaním naši americkí priatelia vyriešili sami. Požiadali totiž o umiestnenie v lokalite Luníka IX, kde chcú popri profesionálnych povinnostiach vykonávať dobročinnosť, vzdelávať a integrovať tamojších ľudí. Doma s tým majú bohaté skúsenosti a možno sa od nich čo-to priučíme,“ vysvetlil s tým, že v prvej fáze si v tesnej blízkosti sídliska postavia stanový tábor, neskôr v spolupráci so starousadlíkmi vybudujú vlastné domy, bytovky i mrakodrapy. „Na niekoľko rokov nám tam rapídne stúpne zamestnanosť. Zároveň rodiny príslušníkov spojeneckej armády, ktorým po príchode udelíme status čestných občanov, budú znamenať permanentný prísun silného dolára do obchodov, prevádzok, kultúrnych stánkov i mestskej kasy.“ Mimo záznamu žartom dodal: „Ak dobre rátam, do konca roka by sme počtom obyvateľov mohli prevýšiť Bratislavu a nebolo by od veci prehodnotiť i status hlavného mesta.“