Na septembrovej schôdzi národnej rady by sa mali poslanci zaoberať návrhom zákona z dielne ministerstva obrany, ktorý zadefinuje nové pravidlá zabezpečenia našej krajiny v stredoeurópskom priestore. Zrejme najdiskutovanejšou bude kapitola o znovuzavedení povinnej brannej povinnosti, ktorá je podľa Jaroslava Naďa (41) kľúčová. Trvá na tom, aby sa stala realitou už začiatkom budúceho roka.

Nášmu redaktorovi sa podarilo ministra zastihnúť vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť, kde preveroval možnosti zoceľovania čerstvej posily v našich ozbrojených zložkách. Nahodený v maskáčoch a plnej poľnej predvádzal generalite, ako by tréningové aktivity mali vyzerať.

„Žiadal som o zvýšenie rozpočtu, nedostal som nič, žiadal som prezbrojenie a nákup vojenskej techniky, zase nič,“ spustil pre PLUS 7 DNÍ spotený Naď s jemu príznačnou kadenciou. „Mesiace tŕpneme, či sa konflikt na Ukrajine neprevalí cez naše hranice, či si Maďari neprídu odhryznúť z južného Slovenska, či po kovidovom útlme zase nenadobudnú intenzitu islamistické útoky. A nerobíme zhola nič!“

Keď mu náš kolega pripomenul profesionálnu armádu, minister sa rozosmial. „Ale to už žartujete, však? Myslíte tých pár tisíc karikatúr vojakov, ktoré nevieme naučiť ani pochodovať, pred päťdesiatkou nám dajú pápá a s kráľovským dôchodkom pôjdu niekam robiť esbéeskárov? Veď by ich umlátili aj fanúšikovia Ferencvárosu!“

V prípade agresie by nám podľa neho nepomohla ani mobilizácia. „Väčšina mladých netuší, ako bez džojstiku či počítačovej myši vystreliť zo samopalu, a bez smartfónu pomaly netrafia do potravín. Nehovoriac o tom, že keby k nám vtrhli Rusi, tento dezinformáciami zmagorený národ by ich ešte vítal ako osloboditeľov spod amerického jarma! Vlastenectvo je u nás prakticky neznámy pojem, ktorým účelovo šachujú iba ak plešatci od Kotlebu a dôchodcovia na Ficových mítingoch. Ak nezakročíme, spoločnosť sa rozloží sama, ani nepotrebujeme vonkajšieho nepriateľa.“

Minister je presvedčený, že po prvotnom odpore a protestoch vyvolaných slniečkarmi zdravá časť populácie prijme povinnú vojenskú službu ako dar. „Možno na ňu niekedy chlapi nadávali, ale aj tak na obdobie v uniforme ďalšie desaťročia spomínali. Navyše, z prieskumov vyplýva, že drvivá väčšina počítačových hier patrí do kategórie bojovej stratégie. Prečo asi? Mladým chýba akcia, adrenalín, možnosť vymlátiť zo seba energiu. A to im umožníme.“

GALÉRIA: Záklaďáci prejdú na Lešti ohňom

Čo nás teda čaká? Od januára 2023 začnú komisie odvádzať prvých brancov. Na rozdiel od minulosti až na tri roky. Zákon bude pamätať aj na tých, ktorí sa za posledných 17 rokov službe vlasti vyhli. V skrátenej forme si ju budú musieť nahradiť. Naď upozorňuje, že výcvik bude vyzerať inak ako v časoch socializmu. „Vojaci už nebudú len mlátiť kanadami do buzerpľacu a vyspevovať Slovenské mamičky. Pritvrdíme. Prejdú ohňom, aby boli v boji použiteľní. Preberieme metódy špeciálnych jednotiek USA, Ruska či Izraela a okrem domácich výcvikových stredísk budeme najlepších vysielať na misie v rámci sveta. Z tých zmľandravených trosiek, ktoré súčasnosť vyprodukovala, budú zase chlapi, na ktorých sa bude môcť naša krajina spoľahnúť.“