Opäť je všetko trochu inak. Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s vládou zverejnil ďalšiu, už tretiu vyhlášku o pandemickom režime na hraniciach. Platiť by mala od 1. augusta. „Máme pocit, že ľudia v tom všetkom začínali mať chaos, preto sme sa rozhodli stanoviť jasné pravidlá,“ uviedol na tlačovej konferencii hlavný hygienik Ján Mikas. „Odteraz bude základom individuálny prístup. Každý občan zadá údaje do systému e-hranice a do piatich až desiatich minút zistí, čo smie, čo môže a čo má robiť,“ doplnil ho premiér Eduard Heger.

 

Výhodou najnovších zmien je vraj okrem prehľadnosti najmä to, že Slováci sa dočkajú oveľa komplexnejšej ochrany pred novým koronavírusom. Od 1. augusta budú pri ceste do zahraničia totiž vypĺňať o poznanie dlhší dotazník. „Okrem cieľovej krajiny a údajov o tom, či sú zaočkovaní, uvedú celý rad ďalších, mimoriadne užitočných parametrov,“ vysvetlil hlavný hygienik. „História chronických chorôb, vierovyznanie, konfekčná veľkosť odevu a obuvi, obľúbené jedlo a farba rúška, majetkové pomery, sklon k letným láskam - to všetko sú dôležité informácie, ktoré nám pomôžu vypracovať individuálnu stratégiu boja proti nakazeniu covidom,“ dodal.

Po prihlásení do systému vás privíta prehľadné používateľské rozhranie, ktoré aj tých zaočkovaných bude varovať pred cestami do mimoriadne nebezpečných miest, ako je napríklad delta Dunaja. Jediným klikom zistíte tiež, ako sa zodpovedne správať v zahraničí a aké techniky vám v jednotlivých krajinách môžu pomôcť ako prevencia koronavírusu. „Hovorím, je to šité na mieru každého jednotlivca, ale niektoré zásady sú všeobecné. Odporúčame najmä meditáciu a modlitby. Výskumy ukazujú, že sú mimoriadne účinné najmä v prípade osôb zaočkovaných iba jednou dávkou,“ objasnil premiér Heger. „No a po návrate každý Slovák vypíše jednoduchý cestovateľský denník, na základe ktorého systém vyhodnotí, či po návrate domov bude potrebovať karanténu, prípadne PCR test.“

Predseda vlády zároveň občanov ubezpečil, že k novej vyhláške dostanú šikovný 52-stranový výklad. „Bude už na nich, či si zvolia digitálnu alebo tlačenú formu, štát ich zabezpečí na vlastné náklady,“ dodal.

Predstavitelia opozície prijali novú vyhlášku s maximálnou nedôverou. „Už sme sa obrátili na Ústavný súd, uviedli strany Smer a Hlas v spoločnom vyhlásení. „Keďže zatiaľ nepoznáme presné znenie dokumentu, svoje výhrady skonkretizujeme, keď si ho prečítame.“