Migranti prúdiaci cez Maďarsko a Slovensko ďalej do Únie nám narobili veľa problémov. Nielen kolóny vozidiel na uzavretých hraniciach, ale aj zhoršenie vzťahov s okolitými krajinami a, čo je najhoršie, priniesli posmešky západných susedov o našej neschopnosti. Práve tie ministra Jaroslava Naďa tak dopálili, že sa inšpiroval čínskym nápadom jemne invazívneho balónového monitoringu.

Minulý týždeň na jeho rozkaz zostrojilo bratislavské Výskumné vojenské stredisko v spolupráci s tímom čínskych expertov niekoľko kusov špionážnych balónov, ktoré by mali intenzívne kontrolovať (nielen) pohyb utečencov pri maďarsko-slovenských hraniciach. Nech máme neprispôsobivých susedov pod kontrolou.

Pochopiteľne, projekt bol až donedávna prísne utajovaný. Ako hovorí náš zdroj z rezortu obrany, Naď nechcel Budapešť provokovať, preto boli balóny vytvorené v zábavnom "kinder štýle". Aby pôsobili len ako sympatický kolorit na oblohe, ktorý s armádou nemá nič spoločné. V skutočnosti ich však vybavili najmodernejšími technológiami, výpočtovou technikou, niekoľkými kamerami s vysokým rozlíšením i zariadením na nočné videnie. Sú jednomiestne, aby niekomu nenapadlo robiť si v nich výlety a aby mali pozorovatelia čo najintenzívnejší kontakt s okolím.

Všetko sa prevalilo, keď v pondelok vyrazil sám minister na prvý testovací let. Zo vzduchu totiž nepostrehol hraničné pásmo a po zrážke s kŕdľom lastovičiek musel núdzovo pristáť na streche materskej školy v Mosonmagyaróvári. Tam si ho bleskovo odfotili rozhorčené mamičky telefónmi a zábermi zasypali sociálne siete. „To je obrovské nedorozumenie,“ snažil sa Naď zahladiť medzinárodný incident. „Vo svojom voľnom čase som si chcel vyskúšať darček od čínskych priateľov a ako som sa tak kochal vašou nádhernou krajinou, jednoducho ma zavialo.“

FOTO V GALÉRII ►►►

Maďarská strana by azda celý trapas prešla s chápavým úsmevom, no dotknuté matky maloletých ratolestí videli veci inak. Poukázali na niekoľko kamier a ďalších optických zariadení na palube, ktoré podľa nich „kochanie“ klasifikovali celkom inak. Nasledovalo vyšetrovanie a náš minister musel s pravdou von. Našťastie, jeho reozortného kolegu Kristófa Szalay-Bobrovniczkého nepodarený test natoľko pobavil, že mu postačila symbolická kompenzácia vo forme darčekového balenia výberovej slovenskej borovičky. Pilotná balónová letka putovala do skladov materskej škôlky a bude slúžiť na zážitkové vzdelávanie miestneho drobizgu v Mosonmagyaróvári.