Nie je to tak dávno, čo Marian Kotleba stál pred súdom za zneužívanie nacistickej symboliky. Svojimi šekmi na sumu 1 488 eur pobúril Slovensko a vyslúžil si palcové titulky aj v zahraničnej tlači. Odvolací súd, ktorý sa len pred pár dňami konal za zatvorenými dverami, aby sa v čase pandémie zbytočne nevyvolávali vášne, však prekvapivo rozhodol o jeho nevine. Šéf kontroverznej strany sa totiž pasoval nielen do roly ľudomila, ale aj veľkého milovníka námornej histórie. Vďaka rozsiahlemu štúdiu dejín tak dokázal tieto svoje prednosti skĺbiť.

Ako uviedol vo svojej obhajobe, v roku 1488 objavil portugalský moreplavec Bartolomeo Diaz Mys dobrej nádeje a on ako konzervatívny a sociálne cítiaci politik chce dávať nádej občanom, ktorí sa ocitli v núdzi. Práve a len preto im odovzdal šeky v spornej hodnote. A tým sa jeho dobročinnosť nekončí. Do budúcna plánuje finančne slabším rodinám venovať plavby loďou po Diazovej trase. Kapitánom bude, samozrejme, on, keďže sa dlhodobo venuje splavovaniu Hrona.

Kotleba poukázal na to, že v čase objavenia Mysu dobrej nádeje žili na juhu Afriky Hotentoti, ale hotentoti s malým h sú niečo celkom iné. Významným pohľadom prevŕtal sudcov a vysvetlil: „Sú to tí, ktorí nechápu moje ušľachtilé pohnútky!“ Aby predstaveniu dodal dôraz, zaperlil svojimi znalosťami: „Diaz bol prvý známy Európan, ktorý sa plavil tak južne a prenikol do Indického oceánu. Prispel k šíreniu kresťanstva v odľahlých končinách sveta.“

Pripomenul tiež, že v roku 1488 portugalský kráľ Ján II. opätovne zamietol žiadosť Krištofa Kolumba o plavbu do Orientu západným smerom. Podľa Kotlebu je to príklad nekompetentného rozhodovania lídrov štátov, čoho sme svedkami aj v súčasnosti. V historickej prednáške konštatoval, že Kolumbovu žiadosť odklepol až španielsky kráľ Ferdinand s kráľovnou Izabelou, a tak moreplavec mohol objaviť svoju vytúženú „Indiu“ až v roku 1492. Na záver znova poprel, že číslo 1 488 odkazuje na pozdrav Heil Hitler! či inú symboliku.

Pri niekoľkohodinovom prejave šéfa ĽSNS členovia senátu Najvyššieho súdu opakovane zadriemali a nakoniec vyčerpaní argumenty uznali. V rozhodnutí však stojí, že oslobodený politik musí skutočne pravidelne organizovať námorné výlety pre rodiny v núdzi a jeho aktivity budú prísne monitorované.

Podmienky sa nebojí. Ako prezradil v exkluzívnom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ, už o pár dní chce rozbehnúť novú cestovnú kanceláriu Marian Travel, ktorá bude plavby zabezpečovať. Komerčné, sociálne, ba dokonca antikovidové. Popri chlapcoch v zelenom na palubách nemajú chýbať zásoby vodky s bromhexínom, ktoré koronavírus bezpečne zlikvidujú. Zároveň neochotne priznal, že loď síce ešte nemá, ale už testujú trenažér s virtuálnou realitou, ktorý bude dočasným riešením, kým túto drobnosť nevyriešia.

FOTO V GALÉRII ►►►