Termín ultimáta strany SaS sa nezadržateľne blíži, no lídri kľúčových rezortov financií a hospodárstva stále nenašli spoločnú reč. „Matovič sa sám postu nevzdá a ak sa Sulíkovci odtrhnú, môžeme to zabaliť,“ povedal premiér. Preto začiatkom mesiaca dal svojmu straníckemu šéfovi na výber. Buď odíde z vedenia rezortu, alebo absolvuje trojtýždňový relaxačný pobyt medzi mlčiacimi mníchmi v Červenom kláštore, kde sa podriadi prísnym pravidlám rehole kamaldulov. Zrejme dúfal, že sa Igorovi v idylickom prostredí Zamaguria podari prebudiť v sebe racionálnejšiu stránku osobnosti. Richard Sulík v reakcii prisľúbil, že za týchto okolností odchod z vlády prehodnotí. Nášmu financmajstrovi teda nezostalo iné, len poveriť Pavlínku správou sociálnych sietí a zo dňa na deň vyraziť na Spiš.

Prerod ministra sa mal odohrať v utajení, no zdroje PLUS 7 DNÍ nezaháľali. Už po týždni náš redaktor búšil na brány Červeného kláštora a hoci ho do areálu nevpustili, predstavený sa rozhovoru nebránil. „Zoberte si ho preč, lebo sa nám to tu zosype,“ spustil hneď v úvode otec Jozef, rukami si chrániac uši pred hlukom doliehajúcim spoza vysokého múra. Čo sa v tejto svätej ustanovizni porobilo? 

Prísľub mlčanlivosti v ráde kamaldulov nikdy nebol celkom striktný. Mnísi sa môžu modliť, hovoriť medzi sebou o liturgii, čítať Sväté písmo. Igor Matovič si to vyložil po svojom. Hneď v prvý deň sa predral na kazateľnicu a odtiaľ zvolával ohne pekelné na diablov Sulíka, Fica, Pellegriniho, Remišovú... kompletný zoznam pre nedostatok miesta neuvádzame. Bratia izolovaní od vonkajšieho sveta mali pocit že ide o zábavný program. Až otec Jozef divadlo prerušil a dočasnému novicovi určil jasné pravidlá. Kázať môže len do diktafónu a pri pracovných aktivitách musí svoje prejavy počúvať. „Zdalo sa, že terapia funguje. Už po dvoch dňoch strhol slúchadlá z uší a diktafón rozdupal. Keď sa potom na hodiny zavrel v cele, mysleli sme, že máme vyhrané, že medituje.“

Hlboko sa mýlili. Zakrátko sa Igor objavil na nádvorí. S veľkými transparentmi, požadujúcimi slobodu slova, ľudskú prirodzenosť a zrušenie prísnych regúl rádu. „Spolubratov si kupoval darčekmi, sľuboval im nové postele, zavedenie internetu, svetské radovánky! Niektorých ustanovil za tieňových ministrov a nakoniec vyhlásil voľby nového opáta! Chápete to? Ten rachot, čo počujete, je jeho predvolebná kampaň!“ uzavrel predstavený a zabuchol nášmu kolegovi bránu pred nosom.

Dodatočne sme sa dozvedeli, že na úrad vlády došla včera pred polnocou krátka správa: „Precitol som, zostávam, veľa šťastia, chlapci. Opát Igor.“ V centrále SaS prekvapivo nestrieľalo šampanské. „Vlastne mi je z toho trochu smutno,“ povedal nám Richard Sulík takmer plačlivo. „S kým sa ja teraz budem hádať?“ S otázkami sme sa obrátili aj na tlačový odbor ministerstva financií. Doteraz nezareagovali.