Slovenská prezidentka má už parlamentných cirkusov plné zuby. „Hádky, prieťahy pri prijímaní zákonov, obštrukcie, zúfalé kšeftovanie s hlasmi a neschopnosť na niečom sa dohodnúť, taký je dnešný obraz zákonodarného zboru,“ zhodnotila na nedávnom tlačovom brífingu s tým, že je rozhodnutá toto utrpenie rázne ukončiť. Prítomní novinári prikyvovali až do chvíle, keď oznámila šokujúce riešenie. „S okamžitou platnosťou rozpúšťam parlament. Od tejto chvíle začína poslancom plynúť výpovedná lehota, počas ktorej budú povinne čerpať voľno a poberať plat na úrovni priemeru Slovenskej republiky, teda 1 296 eur v hrubom. Od mája stratia imunitu a stanú sa radovými občanmi.“
Ako spresnila, zmeny sa týkajú aj vlády. V priebehu niekoľkých dní budú stranícki nominanti na ministerstvách nahradení najlepšími odborníkmi daných rezortov a budú im udelené také právomoci, aby mohli plnohodnotne fungovať. Nielen kúriť a svietiť.
A kto bude plniť funkciu Národnej rady? Masívny zákonodarný zbor vystrieda Národný výbor SR (NV SR), zložený zo štvorice predsedov koaličných strán. Na jeho čele bude stáť prezidentka a bude mať zároveň konečné slovo. „Poslanci doteraz aj tak zväčša len tlačili tlačidlá podľa inštrukcií svojich lídrov a svojimi prázdnymi prejavmi zdržovali parlamentné procesy. Takto sa všetko zjednoduší. Sadneme si v zasadačke, pojeme chlebíčky, popijeme kolu, pohádame sa a ja potom rozhodnem. Už nie je čas hrať sa na demokraciu. Pomer hlasov bude 60 : 40. V môj prospech, pochopiteľne. To znamená, že členovia NV SR budú skôr v pozícii konzultantov.“
Prezidentka nezabudla ani na Eda Hegera. Ten bude zabezpečovať administratívne práce a zapisovať výsledky formálnych hlasovaní.
A kam sa podejú šéfovia opozičných strán? „Tam, kam zvyšok parlamentu,“ zareagovala Čaputová. „Neboli žiadnym prínosom a na vymýšľanie referendových otázok status poslancov nepotrebujú. Skôr by som im odporučila kvalitného právnika, aby si zase neurobili hanbu.“
Podľa prezidentskej kancelárie len na platoch prepustených „zástupcov ľudu“ štát ušetrí takmer jedenásť miliónov eur ročne. Tie by mali byť pridané do balíka určeného na zvýšenie starobných dôchodkov. Budova parlamentu sa premení na štátne verejnoprospešné zariadenie, kde sa budú pravidelne konať kultúrne podujatia a charitatívne akcie.
Výber politických vtipov si pozrite v GALÉRIIPrevratné opatrenie komentovalo viacero zahraničných denníkov. Rakúsky Der Pankhart poznamenal, že Slovensko vymenilo demokraciu za matriarchát, nemecký Der Fígeľ zase hľadal pozitívnejšiu stránku: „Po komédii, čo tam doteraz mali, lepšiu cestu ani vymyslieť nemohli. Slováci sa konečne prestanú hádať o politike a viac sa zamerajú na ženy, pivo a ďalšie radosti života. Teda, ak im dôjde, aký klenot vo svojej prezidentke majú.“