Je to výhodné zo zdravotných, sociálnych aj z ekonomických dôvodov. Takto na tlačovej besede vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny svoje rozhodnutie vyčleniť takmer 25 miliónov eur z pandemickej prvej pomoci alkoholikom, ktorí - ľudovo povedané - pijú extraligu. „Tento krok by mal zároveň zvýšiť transparentnosť a rozptýliť pochybnosti o neférovom udeľovaní peňazí,“ dodal Milan Krajniak na tlačovej konferencii.

Ako ďalej vysvetlil nominant Sme rodina, napriek populárnym mýtom chľastanie do nemoty nemá priaznivý vplyv na imunitu človeka. „Práve naopak, na kamarátov z mokrej štvrte priam číhajú rôzne choroby vrátane covidu,“ tvrdí Milan Krajniak. „Preto je našou povinnosťou pomôcť im v ťažkých pandemických časoch.“ Podľa ministra netreba zabúdať ani na sociálny aspekt podpory, keďže neabstinujúci alkoholici často pochádzajú z chudobných pomerov, prípadne časom do nich vkĺznu. „Keď im poskytneme finančné prostriedky na pijatiku, zostane ich rodinám a blízkym viac peňazí na život,“ argumentoval.

Podľa Milana Krajniaka opatrenie prinesie viaceré bonusy aj pre slovenskú ekonomiku. „Vyčlenili sme necelých 25 miliónov eur, čo je vlastne forma podpory malých a stredných podnikov, profitovať budú najmä cenovo prístupné pohostinstvá či výrobcovia čuča a ďalších lacných alkoholických nápojov. Verím, že sa mi šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík za to osobne príde poďakovať.“

V GALÉRII si pozrite, ako sa internet baví na slovenských politikoch>>

Zatiaľ nie je celkom jasné, kto všetko sa kvalifikuje na zaujímavý finančný balík, ale už sa pracuje na presných kritériách. „Pred niekoľkými dňami som na túto tému rokoval s pánom Jánom Nalejom, predsedom Združenia alkoholikov Slovenska, a môžem vás ubezpečiť, že podporu dostanú len kandidáti, ktorí skutočne pijú extraligu,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je presvedčený, že žiadna korupcia pri rozdeľovaní peňazí z pandemickej prvej pomoci nehrozí. „Všetko bude maximálne transparentné. Dobre viete, že zamestnanci schránkových firiem veľa toho nevypijú,“ zdôraznil Krajniak na záver tlačovej besedy.