Nečestne získané vysokoškolské tituly začínajú brať ústavní činitelia mimoriadne vážne. Všetci tí, ktorí pri písaní diplomovej či rigoróznej práce podvádzali, môžu mať vážne problémy. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sú práce so založením špeciálnej jednotky, ktorá sa bude venovať odhaľovaniu plagiátorov, v plnom prúde.

Súčasťou vrcholového vedenia budú prekvapivo samotní politici, ktorí sa kvôli tejto záslužnej práci rozhodli pozastaviť vykonávanie mandátov, do ktorých boli zvolení. „Ak má úrad fungovať, musia ho rozbehnúť tí najkvalitnejší. No a kto by bol lepší v odhaľovaní plagiátorov ako my, usvedčení plagiátori. Je to podobná situácia ako s počítačovými hekermi, ktorých si najímajú tajné služby,“ povedal Igor Matovič.

Hneď predstavil čelných predstaviteľov nového úradu. „Do čítania a posudzovania diplomoviek všetkých občanov Slovenska sa pustia rovnakí experti v kopírovaní ako ja, menovite Boris Kollár, Petra Krištúfková, Branislav Gröhling a Andrej Danko,“odhodlane prezradil Matovič.   

Keď sme chceli vedieť, prečo je súčasťou tímu aj Danko, keď nie je členom súčasnej koalície, zobral si slovo Boris Kollár a presvedčivo vysvetlil okolnosti tejto nominácie. „Kedysi sme sa mu vysmievali, ale pochopili sme, že v tom, ako si podvodmi dokážeme uľahčiť život, sme si bližší, ako sme si vôbec vedeli predstaviť. Navyše naša jednotka musí byť chránená pred únikom informácií. Zanalyzovali sme prejav tohto lege artis doktora práv a vyšlo nám, že lepšieho odborníka na šif­rovanie by sme hľadali márne. Len on vie aj z banálnej vety urobiť nezrozumiteľnú,“ vysvetlil Kollár.

Kto bude zatiaľ zastávať najvyššie štátne funkcie, nie je jasné. „Všetci musia počkať. Čo na tom, že teraz počas pandémie krachuje ekonomika, musíme sa venovať tomuto. Veď nemôžeme dopustiť, aby sa nám vysokoškolákom smiali kadejakí múdrosráči,“zamračil sa Matovič.

O tom, kde by mal nový úrad nazvaný PAKÁ sídliť, nemal premiér najmenšie pochybnosti. „Vybudujeme ho v Skalici. Zatiaľ diplomovky kontrolujeme len my piati, ale jednotka sa bude rozrastať. Povedzte, kde inde by sme našli kvalitnejšie kádre ako na pôde tamojšej univerzity?“položil úplne logickú otázku Igor Matovič.

Čo skratka PAKÁ znamená, vysvetlil Boris Kollár. „Podobne ako pri našich diplomovkách, ani v tomto prípade sme nešli do rizika a nepúšťali sme sa do ničoho originálneho. Vychádzali sme z overeného názvu elitného policajného útvaru. Takže ide o Protiplagiátorskú kriminálnu agentúru.“

Na našu otázku, či by teda na konci nemalo byť namiesto dlhého krátke A, multiotecko reagoval s typickým šarmom. „Aha, naozaj, máte pravdu, toto sme prehliadli. Chybička zrejme vznikla pri kopírovaní,“sprisahanecky na nás žmurkol Kollár.