„Čakajú nás roky, desaťročia, storočia blahobytu! Zas ma budú všetci milovať,“ povedal usmiaty Matovič, ktorého snímali kamery slovenskej televízie v rozsiahlej záhradke jeho manželky pri obci Tupá. „Teraz sa už bez strachu môžeme odstrihnúť od Ameriky, Rusov, Arabov! Nikto nám už nič nebude diktovať. My budeme diktovať!“

Čo sa stalo? Podľa prvých informácií Igor na rodinných pozemkoch objavil ropu. „Viete, teraz, keď som iba minister a moje tlačové besedy už nikoho nezaujímajú, dal som sa na záhradkárčenie. So susedom sme si povedali, že by sa hodila studňa, a tak som začal kopať. Niekoľko dní, od rána do večera. Ako taký Omar. A zrazu som ju uvidel - husto sa valiacu čiernu tekutinu. Ledva som stihol po rebríku vyliezť von. No čo vám poviem, takmer som pre Slovensko obetoval život.“ Ako ďalej opisuje, z hlbokej jamy vystrekol silný prúd dosahujúci niekoľko metrov. „Kamarát je na takéto veci odborník. Povedal mi, že podľa jeho odhadu som narazil na mimoriadne výdatný zdroj. Niečo také vraj nikdy nevidel.“

Predseda OĽaNO okamžite začal konať. Na manželku dal zaregistrovať novú firmu IGI PETROLEUM, nahodil sa do odevu arabského šejka a poslal prihlášku organizácii OPEC, kde v ľubozvučnej angličtine vyjadril presvedčenie, že by sa mal stať rovno jej predsedom. Odpoveď zatiaľ nedostal.

„Tento nález kompletne mení situáciu na Slovensku. Konečne budeme všetci šťastní, usmiati, spokojní. Z našich sŕdc vymizne zloba a nenávisť. Už nebude dôvod, pretože všetkého budeme mať dostatok,“ vyjadril úprimné presvedčenie minister financií.

Ako to však v jeho prípade býva, všetko zase dopadlo inak. Privolaní odborníci zistili, že nadšený záhradkár omylom kopal na chránených pozemkoch, ktoré rozhodne nepatrili jeho rodine a už vôbec mu to nemohlo trvať niekoľko dní. Podarilo sa mu totiž preraziť jeden z podzemných rozvodov ropovodu Adria a nález tisícročia bol vlastne ropnou haváriou, akú Slovensko nepamätá. Orgány činné v trestnom konaní odmietli Matovičove výhovorky, že za všetko môže nezodpovedný prútikár, ktorý ho na dané miesto naviedol, a tak je možné, že parlament bude onedlho hlasovať o vydaní nie jedného, ale dvoch politikov na väzobné stíhanie.