Agentúry nedávno priniesli správu o najšťastnejších krajinách sveta (The World Happiness Report), ktorú každoročne zverejňuje neziskovka spojená s OSN - Sieť riešení pre udržateľný rozvoj (SDSN). Podľa nej najviac oplývajú šťastím Fíni, Dáni či Island a Slovensko sa umiestnilo na hanebnom 29. mieste. Aj Uruguaj a Rumunsko sú pred nami! Pri našom už tradičnom mediálnom masochizme je asi príznačné, že sa nikto ani nepokúsil uviesť veci na pravú mieru. Tak sme sa v redakcii, opäť ako jediní, dali do pátrania a ukázalo sa, že celý „report“ SDSN je len zavádzajúci marketingový bluf na zvýšenie atraktivity protežovaných štátov. Dobrá správa je, že rebríčky spokojnosti tvoria aj oveľa renomovanejšie subjekty, ktorým kvalitatívne kraľuje The Global Happiness Institute (GHI).

„Neziskovka OSN medzi odbornými kapacitami dávno stratila reputáciu,“ potvrdil naše podozrenie riaditeľ GHI prof. Dr. Sebastián Nehul, MBA (všetky tituly pre nedostatok miesta neuvádzame). „Oni zostavujú poradie hlavne na základe odpovedí respondentov, čo je hrubo subjektívne, neprofesionálne a často irelevantné. My sa zameriavame na objektívne faktory, hĺbkovú analýzu a výsledky sú, pochopiteľne, iné.“

Nový zoznam najšťastnejších krajín, ktorý nám poskytol profesor Nehul, nás šokoval azda ešte viac než pôvodná správa. Slovensko v ňom totiž zaujalo prvú priečku! „Chápem vašu reakciu pán Lukačenko,“ pousmial sa riaditeľ GHI. „Pravda je, že Slovensko je dlhodobo zaznávané a odsúvané na vedľajšiu koľaj. Až by som povedal, že cielene. No toto sú výsledky založené na vedeckom prístupe!“

A čo nás katapultovalo na vrchol prieskumu šťastia? Okrem bežných kritérií Inštitút vychádzal z poznatkov psychológov či sociológov. „Nejde o to, koľko máte na účte alebo aké máte auto, ale či ste s tým, čo máte, spokojní. Pozrite na Francúzov či Talianov. Sú bohatší a aj tak furt demonštrujú. Slováci? Až na pár stoviek zmanipulovaných hulvátov sedia doma a užívajú si pohodu. Nerozhádžu ich rozbité cesty, rozkradnuté podniky, zdevastované kultúrne pamiatky, najdrahšia diaľnica v Európe ani malé platy. Nanajvýš si zanadávajú na sociálnych sieťach, čo však vnímame skôr ako národný šport.“

Pracovníci GHI kontrolovali aj objem nákupov v jednotlivých štátoch. Počtom položiek aj váhou košíkov podľa nich vedieme dokonca pred Rakúšanmi či Nemcami. Rovnako je to s konzumáciou alkoholu v rámci pohostinských zariadení, spotrebou vody a energií. Skrátka, doprajeme si.

„Skutočne šťastných ľudí poznáte podľa toho, že sa vedia tešiť z maličkostí. V tomto ste unikátni. Stovka od štátu raz za rok či sociálny balíček v hodnote 15 eur spôsobuje radosť, ktorá mení i volebné preferencie. Keď sme pri voľbách, tu sme uvažovali, či pod Tatrami nebalansuje Gaussova krivka IQ smerom doľava, keďže si opakovane vyberáte demagógov a populistov. No je to naopak. Slováci si skrátka uvedomujú, že ani so spokojnosťou to netreba preháňať a zámerne si ju takto znižujú. Aby im v cudzine nezávideli.“

Foto v GALÉRII ►►►

Neodmysliteľným faktorom pre pocit šťastia je možnosť pozitívnej zmeny. „Zjednodušene povedané, máte kam utiecť. Na rozdiel od obyvateľov vyspelého Západu, ktorí by sa hmotných statkov ťažko vzdávali, ste v tomto smere slobodní ako vtáci. Keďže prakticky nič nemáte, ponuka krajín, kam odísť za lepším, je skutočne bohatá,“ uzavrel Nehul.