Začiatkom tohto týždňa slovenský parlament tesnou väčšinou schválil zriadenie Inštitútu verejnej hanby (IVH) a zákonnú úpravu jeho činnosti. Zároveň vydal doložku, na základe ktorej budú orgány činné v trestnom konaní povinne asistovať pri realizácii takzvaných útrpných konaní. Vzhľadom na to, že inštitút bude nezávislý, transparentný a kontrolovaný výhradne prezidentskou kanceláriou, Zuzana Čaputová zákon bez prieťahov podpísala.
„Po dôkladnom štúdiu historických prameňov sme pred budovou národnej rady začali inštaláciu veľkorozmernej klietky a praniera, dočasne zapožičaného od mesta Levoča,“ prezradil nám šéf konštrukčnej skupiny, stavebný inžinier a historik Ivan Trepko, ktorého sme s partiou robotníkov zastihli v plnom nasadení na hradnom vŕšku. „Snažíme sa týmto objektom i ďalším plánovaným kulisám dať takpovediac dejinný charakter, aby tematicky korešpondovali s neďalekým Bratislavským hradom. Na ich využitie sa však musíte spýtať kompetentných.“
Spýtali sme sa, no väčšina reakcií vládnych činiteľov bola plná nadávok, pobúrenia i spochybňovania. „Pozrite, ja s tým hrubo nesúhlasím, hlasovanie bolo tajné a mám vážne podozrenie, že ide o podvod,“ povedal nám predseda parlamentu Boris Kollár. „Toto je bezprecedentný návrat do stredoveku!“ Podobne, a horšie, sa vyjadrili ďalšie známe postavy politického spektra.
Redakcii PLUS 7 DNÍ sa nakoniec podarilo dostať k plnému zneniu nového zákona. Z neho vyplýva, že už od budúceho mesiaca budú môcť občania prostredníctvom kancelárií IVH a zabezpečenej internetovej stránky prezidentskej kancelárie nominovať kandidátov z radov aktívnych politikov na verejný pranier. Tí, ktorí získajú stanovený počet hlasov, budú za asistencie polície umiestnení do klietky hanby. Postupne ich potom upevnia na pranier, kde bude mať verejnosť možnosť účinne vyjadriť, čo si o nich myslí. S týmto cieľom budú na okolitej ploche zriadené veľké pulty s vybranými druhmi potravín po záruke, ktoré budú môcť občania za mierny poplatok na vyjadrenie svojho názoru využiť.
„Samozrejme, z ponuky sme vylúčili kaleráby, tekvice, dokonca reďkovky či vlašské orechy,“ informoval nás čerstvo vymenovaný riaditeľ IVH Radovan Kováč. „Cieľom legislatívnej úpravy nie je vrcholným predstaviteľom ublížiť, ale konfrontovať ich s realitou. Preto preferujeme napríklad paradajky, vajíčka či nebalené mliečne výrobky.“ Zároveň spresnil, že pobyt na pranieri spočiatku nepresiahne hodinu, keďže už teraz majú rozsiahly zoznam potenciálnych hriešnikov. Časom by sa však mohol predĺžiť, aby si svoje stihli „povedať“ aj obyvatelia vzdialenejších regiónov.
IVH v súčasnosti intenzívne rokuje s bratislavským magistrátom o zabezpečení dostatočných ubytovacích kapacít a plánuje sa aj posilnenie medzimestských vlakových či autobusových spojov. „Záujem je obrovský a očakávame, že ešte vzrastie, keď ľudia zistia, že si z nich nerobíme žarty,“ uviedol Kováč a so škodoradostným úsmevom, mimo záznamu prehodil: „Nič lepšie sa tejto krajine nemohlo stať. Máme správy, že viacero menej obľúbených politikov zahadzuje stranícke knižky, vzdávajú sa poslaneckých mandátov a uvažujú o definitívnom odchode z verejného života. Pekne sa nám to tu vyluftuje, národ sa zabaví a ešte aj podporíme turistický ruch.“