Po tom, čo sme zase vysypali z okna vyše desať miliónov za neplatné referendum, sa prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla rázne zakročiť. „Nebudeme už míňať verejné financie na predvolebnú kampaň skrachovaných politikov. Slováci potrebujú pokoj a stabilitu, aj keď len na niekoľko mesiacov. Aby predčasné voľby mali nejaký zmysel a ich voľba nebola ovplyvnená umelo vyfabrikovanými emóciami,“ povedala na pondelkovom brífingu a rovno oznámila šokujúci verdikt. Zostavením dočasnej vlády totiž poverila herca, speváka a bývalého šéfa krízového štábu Ibrahima Maigu.

Ako sme vás už v minulosti informovali, v náročnom kovidovom období vystriedal Maiga na poste hlavného hygienika Jána Mikasa. Svojej úlohy sa zhostil tak prirodzene a nekonfliktne, že si verejnosť dodnes nie je istá, či k nejakej zmene vôbec došlo. Registrovali sme len, že opatrenia náhle začali fungovať a hnusoba sa zo Slovenska vytrácala. S podobným efektom ráta naša hlava štátu aj tentoraz.

„Ibi sa ukázal ako triezvy manažér, nezaťažený politickými či ekonomickými tlakmi, s dostatočným nadhľadom. Preto verím, že so svojím tímom povedie našu krajinu rozumne a zastaví eskaláciu vášní, ktoré Slovensko dlhodobo ničia,“ vysvetlila Čaputová. 

K novej situácii sa pre PLUS 7 DNÍ vyjadril hlavne v zahraničí uznávaný sociológ a politológ Ivan Branislav Černák, vzdialený nevlastný bratranec známeho mafiánskeho bosa. Pre svojho príbuzného roky čelil odmietaniu, prekážkam i predsudkom, preto je mu jasné, že to nečakaný premiér vôbec nebude mať jednoduché. „Na druhej strane, pozrite sa k našim susedom. Keď tam mohli mať za predsedu vlády Slováka, a možno o chvíľu aj prezidenta, prečo by sme my nemohli mať rodáka z Mali? Čo sme horší?“

Niet času nazvyš: Po tlačovom brífingu nový premiér s prezidentkou do noci hovorili o politických, ekonomických i spoločenských problémoch v našej krajine.
Zdroj: Jaroslav Novák

Podľa Černáka Maiga prinesie do našich politických i spoločenských vôd samé pozitíva. Dodá krajine medzinárodný rozmer, úplne eliminuje plané reči slniečkarov o slovenskom rasizme či xenofóbii, obohatí zdravotníctvo o nové poznatky alternatívnej medicíny, pozdvihne kultúru aspoň na úroveň Fontány pre Zuzanu, otvorí nám stále málo prebádaný africky trh a ako manžel dvoch žien ukáže otravným konzervatívcom, že tradičná rodina môže mať viacero podôb. „Čo je však v súčasnosti azda najdôležitejšie, aj pri politických témach sa budeme môcť konečne zasmiať. Nie horko, ale tak úprimne, zo srdca,“ uzavrel Černák.

Čerstvý predseda vlády si krátko po prezidentkinom prejave prevzal dekrét a počas nasledujúceho týždňa by mal zostaviť svoj kabinet. „Času nie je nazvyš,“ povedal ešte stále trochu zaskočený Ibrahim novinárom. „Tu sa pokazilo všetko, čo sa dalo, a v radoch súčasnej koalície či opozície nevidím nikoho, s kým by sa dalo spolupracovať. Preto asi zavolám kamarátov z podnikateľského prostredia v Mali a dáme vám to tu do poriadku. Uvidíte, že štát môže v pohode napredovať aj za málo peňazí. Tak ako u nás doma.“