Slovenky a Češky čakajú nepríjemné vybavovačky na úradoch. Európsky parlament tesnou väčšinou hlasov prijal rezolúciu, ktorá v rámci iniciatívy Rodovo neutrálny kontinent vyzýva vlády v Prahe a Bratislave, aby do júla zrušili používanie priezvisk s príponou -ová v oficiálnom styku. „Urobili sme významný krok k spravodlivejšej a slobodnejšej Európe,“ zdôraznila po hlasovaní šéfka europarlamentu Roberta Metsolová. „Ľudia na Slovensku a v Česku už nebudú stigmatizovaní hneď pri narodení a budú si sami môcť zvoliť pohlavie na základe vlastných pocitov a skúseností.“

Návrh skupiny liberálnych zákonodarcov podporilo 354 zo 692 prítomných poslancov, proti bolo 335 a traja sa zdržali hlasovania. Na základe rezolúcie vypracuje do mesiaca Európska komisia príslušnú smernicu, ktorá zaviaže dve krajiny, aby do 1. júla implementovali zmeny do národnej legislatívy. Šéfka komisie Ursula von der Leyenová už avizovala, že termín sa podarí dodržať. „Nie, určite príliš netlačíme na pílu. Sú to mimoriadne dôležité veci a akýkoľvek odklad by ohrozoval základné európske hodnoty,“ zdôraznila. Zároveň ubezpečila Česko a Slovensko, že na opatrenia finančne nedoplatia. „Ide o nákladný proces, veď bude nutné vymeniť a prepísať obrovské množstvo dokumentov - od občianskych preukazov až po úradné spisy. Chcem preto ubezpečiť Prahu a Bratislavu, že ich v tom nenecháme osamote, všetky výdavky budú financované z novovznikajúceho Fondu rovnosti EÚ.“ Pripustila však, že mechanizmy čerpania finančných prostriedkov ešte nie sú celkom doladené, keďže členské krajiny majú na spôsob fungovania fondu rozličný názor.

V GALÉRII si pozrite aktuálne politické vtipy>>

Slovenskí politici sa k rozhodnutiu Európskej únie nechceli veľmi vyjadrovať - vraj najprv potrebujú preštudovať text rezolúcie. Jednou z mála výnimiek bola Romana Tabák. „Je to škandál, toto je naozaj už priveľa,“ rozčertila sa pre PLUS 7 DNÍ poslankyňa za Sme rodina, ktorá už stihla aj protestovať v Bruseli. „Áno, bola som v tom Holandsku, nemienim to nechať len tak. Prípona -ová je súčasťou našej identity. Len my Slovenky vieme, čo pre nás znamená, aký to bude pre nás úder, keď sa jej budeme musieť vzdať.

IVAN LUKAČENKO