Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie je na spadnutie, no zdá sa, že jeho podmienky sa zmenia. Novozriadený Vládny výbor pre občiansku zodpovednosť (VVOZ) totiž vypracoval smernicu, ktorá zásadne zmení všeľudové hlasovania teraz i v budúcnosti. Systém, na ktorom sa podieľali aj zahraniční experti, by sa v budúcnosti mohol stať modelovým príkladom pre ďalšie krajiny.

„Nemôžeme fungovať tak, že hocijaký skrachovaný politik bude žobrať o podpisy po supermarketoch či koncertoch, rozbíjať rozbehnuté sociálno-ekonomické procesy a my mu to ešte budeme platiť,“ uviedol riaditeľ VVOZ Dr. Boris Tvrdý. „Osobne by som takéto konanie klasifikoval ako zločin proti republike! Ak nepristúpime k regulácii, o chvíľu budeme referendovať nonstop, voľby budú pomaly každý mesiac a môžeme celú našu demokraciu spláchnuť do... kanála.“

Ako exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ prezradil, januárové hlasovanie, a všetky ďalšie, bude mať sedemdesiat kvízových a jednu referendovú otázku. „Aby som to zjednodušil - v prvej fáze musia občania zvládnuť nenáročný test gramotnosti a spôsobilosti rozhodovať o veciach verejných. Budeme sa pýtať na banality, napríklad koľko poslancov má NR SR, kto strieľal z Aurory, čo, respektíve čím je Igor Matovič, Richard Sulík, Robert Fico či Ľuboš Blaha, koľko ložísk sme vyviezli do Ruska, aké I sa píše v slovách Slováci, okupanti, myslieť, Jánošík či Košice a podobne. Na výber budú vždy len dve možnosti, takže každá nesprávna odpoveď bude znamenať diskvalifikáciu.“

Úspešní absolventi kvízu prejdú do pokladnice, kde zaplatia manipulačný poplatok 77 eur. „Máme trhový mechanizmus, nič nie je zadarmo,“ tvrdí Tvrdý. „Ak štát poskytne službu v hodnote miliónov eur, tie budú v spoločnej kase chýbať. Manipulačný poplatok pokryje časť nákladov a zároveň vedie občana k zamysleniu, či sa k veci nutne potrebuje vyjadriť. Nie že sa ráno zle zobudí, tak si ide odvolávať vládu. Mysleli sme však aj na slabšie príjmové skupiny a alternatívou budú vecné dary či produkty z domáceho chovu.“

Pribudne i kultúrny program prenášaný z bratislavskej centrály na veľkoplošné obrazovky dočasne inštalované v referendových objektoch. K samotnému hlasovaniu dôjde až po jeho ukončení, aby sa všetci rozhodovali uvážene a v dobrej pohode. Ale pozor, nie anonymne. Na každom lístku bude musieť byť meno, rodné číslo a kontakt. „Referendum nie sú prekáračky na fejsbúkoch s kvetinkovými avatarmi. Akože ideme odstaviť toho Matoviča a keď príde ešte väčší..., prepáčte, horší politik, prípadne celá perepúť, tak potom my nič, my muzikanti? Žiadna zodpovednosť a sebareflexia? Tomu je koniec. Pekne všetkých uložíme do verejnej databázy, nech je jasné, prečo je tu stále zamračené,“ uzatvára Dr. Boris Tvrdý.

Podľa našich informácií bola smernica vďaka tarabovcom tesnou väčšinou schválená v skrátenom legislatívnom konaní a v súčasnosti sa ňou intenzívne zaoberá Zuzana Čaputová. „V tejto chvíli sa k veci nemôžeme vyjadriť,“ dostalo sa nám stručnej odpovede z prezidentskej kancelárie. „Smernicu bude musieť preskúmať Ústavný súd a posúdiť, či nejde o porušenie práv a slobôd občanov. Domnievame sa však, že takáto úprava by mohla viesť k zmierneniu zloby a vášní v našej spoločnosti.“