Naozaj pozoruhodnú fotografiu sme našli v našej redak čnej pošte. Čitateľ podpísaný ako štamgast Fero nám poslal záber jedného z najbohatších ľudí sveta Billa Gatesa, ako relaxuje pri pive a cigaretke. „Bill Okno, tak ho voláme, sa momentálne nachádza v nemenovanej obci na východnom Slovensku,“ píše sa v sprievodnom liste. „Z pochopiteľných dôvodov nemôžem uviesť presné miesto. Jednak trochu porušujeme protipandemické opatrenia, jednak by si rozvedeného chudáka mohli vyhliadnuť bratislavské zlatokopky. A je to taký dobrák, skutočný filantrop. Zakaždým, keď ho o to poprosíme, zaplatí rundu.“

So zakladateľom Microsoftu, ktorého majetok sa odhaduje na 130 miliárd dolárov, sme sa pokúsili spojiť cez kontakty na jeho oficiálnej internetovej stránke. Zaujímalo nás, či môže potvrdiť informácie z Ferovho listu a čo je v pozadí jeho utajenej cesty pod Tatry. Jeho pomerne dlhá reakcia nás milo prekvapila.

„Áno, na určitý čas som sa presťahoval na Slovensko, snažím sa tu po rozvode nájsť východisko zo životnej krízy,“ uviedol nám pán Gates. Ako vysvetlil, našu krajinu si nevybral náhodou. „S Melindou sme sa neustále hádali, lebo ma od prepuknutia covidovej epidémie každý deň nútila chodiť na antigénové testy, chcela si byť istá, že nie som nakazený. Darmo som ju presviedčal, že tieto testy sú nespoľahlivé, že radšej zoženiem vakcínu, že ani na naše pomery to nie je žiadny lacný špás. Nedala si povedať.“ Veci zašli tak ďaleko, že manželka začala Billa Gatesa obviňovať, že si praje jej smrť.

„Počul som, že u vás na Slovensku podobné konflikty dokážete vyriešiť pomerne jednoducho, nejakou zázračnou výmenou kresiel. Tak som neváhal a okamžite nasadol na lietadlo cez oceán,“ zdôveril sa ďalej. Ibaže po príchode do našej krajiny jeho nadšenie rýchlo vyprchalo. „Miestni obyvatelia sa mi vysmiali. Vraj dúfam v pomoc od slovenskej vlády a tej sa ešte nikto nedočkal.“

Čoho sa však pán Gates do čkal, je mimoriadne cenná rada z ľudu. „Ak sa chceš pozviechať po rozvode, radšej si vypi,“ hovorili mi Slováci na každom kroku. „Tak pijem,“ uzavrel s tým, že sa už k celej záležitosti nebude ďalej vyjadrovať.