Ministerstvo životného prostredia prišlo s prevratným programom manažmentu medveďa hnedého a ďalších potenciálne nebezpečných zvierat na Slovensku. „Chcelo to len trochu zdravého sedliackeho rozumu a ochranárskeho cítenia, aby sme našli funkčný systém spolunažívania ľudí a zvierat v prírode,“ spustil tajomne na tlačovej besede v detvianskom kultúrnom dome Ján Budaj.
Akcia sa konala v úzkom novinárskom kruhu za zatvorenými dverami, na ktoré dorážala masívna skupina rozvášnených obyvateľov Podpoľania, Tatier i Horehronia. Chvíľami bolo potrebné zosilniť zvuk reproduktorov, pretože zvonku sa ozývali neslušné nadávky a nepublikovateľné slogany. Minister sa však nedal zastrašiť a predstavil detaily svojho akčného plánu. „Slovensko je svetovým lídrom v počte medveďov na rozsah zalesnenej plochy a keďže to je asi jediné, v čom sme lídrom, bolo by fajn si to zachovať,“ zhrnul fakty a dodal, že o premnožení medveďov vôbec nemožno hovoriť. Problémom je skôr, že našinci nevedia, ako sa v prírode správať.
„Čiastočne za to môže vzdelávací systém. Desaťročia nás nesprávne učili, že v lese máme byť ticho a nerušiť zver. To je, samozrejme, hlúposť! Zvieratá o nás musia vedieť. Preto pri zbieraní plodov, turistike a kochaní sa musíme hlasno kričať, spievať, tlieskať, zvoniť zvončekmi. Ideálne je tieto činnosti kombinovať, aby sa zvieratká aj pobavili a pochopili, že my rozhodne hrozbu nepredstavujeme.“
Budaj v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a ochranárskymi združeniami chce tieto pravidlá posunúť ešte o úroveň vyššie. Za mierny poplatok si výletníci na okrajoch lesných plôch budú môcť kúpiť trúby, rapkáče, prenosné sirény, delobuchy a hudobné nástroje. Vo vybraných lokalitách bude dokonca možnosť prenájmu folklórneho súboru či dychovky, ktorá vás bude prírodou v rytme sprevádzať.
Minister sa úžasným projektom natoľko nadchol, že sám založil dychovú kapelu Medvieďatá, s ktorou sa počas svojich dovoleniek bude na asistenčných službách podieľať. „Nemám síce hudobný sluch, ale v tomto prípade to je asi jedno,“ zažartoval, no vzápätí zvážnel. „Som nadšený. Ako prví na svete spojíme prírodu, kultúru, tradície a ľudí v jeden kompaktný celok. Bude to pre všetkých veľké obohatenie a voľne žijúca zver nám za naše snahy vrelo poďakuje!“ Nato zo zadných radov zaznel hlas ľudového satirika: „Alebo sa umláti smiechom.“ Nemiestnu poznámku Budaj prešiel bez povšimnutia a ostentatívne zatrúbil na lesnom rohu, čím veľkolepý plán symbolicky odštartoval.