Vianočný zázrak. Aj takto by sme mohli označiť iniciatívu, s ktorou prišli traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia. V čase vybičovaného politického napätia pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami sa rozhodli zorganizovať takzvaného Secret Santu - tajného Santu. „Ako národniarovi s hlbokým slovanským spolucítením mi tieto amerikanizmy prekážajú, ale keď ja tak veľmi milujem darčeky,“potvrdil nám informáciu predseda parlamentu Andrej Danko.

Princíp tajného Santu je jednoduchý. Na lístočky sa napíšu mená zúčastnených a potom si každý vytiahne osobu, ktorej daruje nejaké prekvapenie, ktorú poteší. Každý tak dostane darček bez toho, aby vedel, kto mu ho vlastne dal.
„No neviem, radšej to neprezradím, aby som sa nečervenala. Niektorý z chlapcov sa poriadne odviazal, ponožky to veru nie sú,“elegantne sa vyhla odpovedi na našu otázku, čím ju neznámy darca potešil, prezidentka Zuzana Čaputová. „Čakala som skôr niečo formálnejšie. A hlavne odo mňa nechcite, aby som si to obliekla a ukázala, ako mi sekne,“ smiala sa hlava štátu. Viac nám nechcel prezradiť ani hovorca Martin Strižinec - vraj na takéto otázky nie je zvyknutý odpovedať.

Trochu rozpačito o darčeku hovoril aj premiér Peter Pellegrini. „Najprv som sa vyľakal, že môj tajný Santa je náš stranícky predseda, ale vzápätí som si s úľavou uvedomil, že pán Fico už nie je ústavný činiteľ,“ prezradil svoje prvé pocity. „Nebudem okolo toho chodiť ako okolo horúcej kaše, dostal som pravé kubánske cigary a fľašu skutočne dobrého alkoholu. Rana na istotu. Možno som čakal niečo trochu nápaditejšie, ale nebuďme nároční. Úprimne - nápaditosť trochu chýba aj tejto vašej fikcii. Všetci už zjavne potrebujeme sviatky,“ odkázal nám predseda vlády.

Nadšenie neskrýval jedine Andrej Danko. „Hurááá, dostal som jednodielne pyžamo so šachovými vzormi a k tomu kolekciu vojenských vyznamenaní,“ tešil sa nahlas, keď sme ho oslovili. „Santa, ďakujem, toto budú tie najkrajšie Vianoce. Hovorím, milujem darčeky.“