Je to ešte šokojúcejšie, než sa na prvý pohľad zdalo. Pri vyšetrovaní korupcie v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA) vyšli na povrch nové skutočnosti, ktorým dokonca ani jej zadržaný bývalý šéf Juraj Kožuch nemohol uveriť. Ako týždenníku PLUS 7 DNÍ prezradil dobre informovaný zdroj z prostredia NAKA, vyšetrovatelia objavili zopár dotácií, za ktoré žiadatelia nemuseli zaplatiť žiadny úplatok.

„Áno, je to tak. Ľudia z NAKA si najprv mysleli, že je to omyl. Pozreli sa na dotyčné projekty zo všetkých strán, ale neobjavili tam vôbec nič. Žiadne pochybné bankové projekty, žiadne fiktívne osoby, dokonca aj projekt stál presne tak, ako bol naplánovaný,“ vysvetlil nám náš zdroj. „Najprv to bola lávka pre obec na strednom Slovensku, potom mliečne výrobky pre školu na východe, naposledy sa dokonca podarilo objaviť zopár čistých priamych dotácií. Ani sme sa nenazdali a počet takýchto prípadov bez akýchkoľvek    úplatkov sa šplhá k dvojcifernému číslu. Neuveriteľné, však tak rýchlo pomaly nerastie ani počet nainfikovaných vírusom na Slovensku,“nevychádzal z údivu.

Zistenie poriadne zaskočilo aj bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha, ktorého NAKA v týchto dňoch zadržala v súvislosti s podozreniami z prijímania úplatkov. „To nemyslíte vážne, to nie je možné,“údajne vykríkol, keď ho vyšetrovatelia počas výsluchu konfrontovali s prípadmi udelených dotácií, za ktoré nikto nedostal úplatky. Vzalo ho to natoľko, že sa takmer zrútil zo stoličky. Trvalo hádam aj hodinu, kým sa trochu spamätal. Museli mu priniesť vodu, zhlboka dýchal, ale aj tak si nakoniec musel zobrať liek na upokojenie.

Keď sa mu konečne trochu vrátila farba do tváre, tichým hlasom sa zmohol len na pár slov. „Prosím vás, nehovorte to Kvietikovi. Však budem vyzerať ako úplne neschopný. Vlastne, nehovorte to nikomu,“ povedal a oči sa mu zarosili.