Koncoročné sviatky sú prehliadkou hnusných stereotypov a predsudkov, navyše neberú ohľad na LGBTQ+ populáciu. Takto zdôvodnila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pripravovanú reformu adventných zvykov, ktorá by od septe­mbra 2022 mala platiť pre všetky členské krajiny. „Smernica 24122022-EUR-‑Lex odstráni hlboko zakorenenú diskrimináciu a vďaka nej sa príslušníci rôznych menšín konečne budú cítiť ako plnohodnotní členovia Únie,“ uviedla pre spravodajský portál Euractiv.

Ako sa podarilo zistiť týždenníku PLUS 7 DNÍ, obšírny dokument v rámci plánu Únia rovnosti sa v prvom rade bude týkať obľúbených vianočných postáv. „Treba si uvedomiť, že nie všetci občania EÚ sú kresťania, pritom počas sviatkov tu máme množstvo Ježiškov či svätých Mikulášov. Teda postáv, ktoré vychádzajú z kresťanskej tradície,“ píše sa v smernici a sprievodných materiáloch. Európska komisia preto zavedie povinné používanie neutrálnejších pomenovaní. „Ježiškovi by sme mohli hovoriť kamarát, priateľ alebo jednoducho - ten, kto nosí darčeky. Možností je naozaj neúrekom a je na členských krajinách, aké nábožensky neutrálne meno si vyberú.“ Ako sa píše ďalej v dokumente, nevhodný je aj občas používaný pojem dedo Mráz, lebo pripomína totalitu ruského typu.

Ešte väčší problém než názvy sú vraj zobrazenia jednotlivých postáv, lebo živia rasové stereotypy. Európska komisia preto rozhodla, že počas nasledujúceho desaťročia čert bude biely a anjel čierny s tým, že po uplynutí tohto obdobia sa ich farby prehodnotia. Týmto opatrením chce Brusel odstrániť historickú krivdu voči občanom tmavej pleti.

V GALÉRII si pozrite, ako budú čert a anjel vyzerať po novom>>

Na naliehanie komisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej sa do smernice dostane aj odporúčanie členským krajinám, aby vždy, keď je to možné, Mikulášom bola transrodová osoba. „Ak sa chceme posunúť civilizačne dopredu, nie je vhodné spájať toho, kto tiež nosí darčeky, výlučne s mužským pohlavím. Je to urážlivé a diskriminačné,“ píše sa v smernici.