Záhada vyriešená. Vyjadrenie šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzany Baťovej o tom, že Rusko do rôznych krajín sveta vyváža rôzne vakcíny Sputnik V, rozprúdilo na Slovensku búrlivú diskusiu. Týždenník PLUS 7 DNÍ má k dispozícii podrobné výsledky vedeckého testovania ruskej vakcíny, ktoré na kauzu vrhajú trochu iné svetlo. Problém zjavne nebol v obsahu očkovacej látky, ale v slovenských hlodavcoch. Prejavil sa u nich totiž celý rad netypických vedľajších účinkov, čo nabádalo na záver, že dostali úplne inú vakcínu.

Ďalšie aktuálne politické vtipy si pozrite v GALÉRII>>

„U slovenských myší a potkanov sme po aplikácii Sputnika V zaznamenali výrazné fyzické deformácie vo faciálnej oblasti,“ píše sa vo výsledkoch testov, ktoré máme k dispozícii. Okrem zmien tváre sa však prejavili mimoriadne výkyvy nálady u testovaných zvierat. Čo je zaujímavé, jednotlivé skupiny zareagovali trochu inak. Hlodavce, ktoré spolupracovali s výskumníkmi, zažívali najprv euforické stavy. Postupne sa pocit šťastia pretavil do zvýšeného sebavedomia a začali útočiť na živočíchy mimo svojej skupiny. Naopak, zvieratá, ktoré vakcínu odmietali, po jej prijatí zažívali traumy a zúfal­stvo, tie sa po čase zmenili na hnev a agresiu. „S niečím podobným sa ešte nestretli žiadni výskumníci na svete,“ konštatuje dokument.

Podľa odborníkov je preto možné, že Sputnik V predstavuje pre časť slovenskej populácie riziko. Ako príklad uvádzajú politikov. „Napríklad šéf SNS Andrej Danko s výrobcami vakcíny ochotne spolupracuje, takže je tu riziko vedľajších účinkov, ako je prílišné angažovanie v prospech Moskvy či slovné útoky na odporcov. Nevylučujeme dokonca, že by sa jeho vety v tom zápale a eufórii občas mohli stáť nezrozumiteľnými,“ tvrdia. „Ale Sputnik V by mohol spôsobiť duševné komplikácie aj viacerým členom ľavicového Smeru a Hlasu či príslušníkom krajnej pravice. Je to politicky širokospektrálna vakcína.“

Na druhej strane sa v dokumente spomína aj šéfka Za ľudí Veronika Remišová, minister zahraničných vecí Ivan Korčok či viacerí progresívci. Mechanizmy vzniku vedľajších účinkov sú u nich síce trochu iné, ale výsledok môže byť podobný - nadmerný stres, proamerické angažovanie, agresivita. Ako príklad rizikového jedinca sa uvádza minister obrany Jaroslav Naď. „Je dobré, že dostal Pfizer. U neho by už aj AstraZeneca mohla privodiť nežiaduce duševné stavy, nieto Sputnik V,“ uvádza sa v dokumente.

Ďalšie aktuálne politické vtipy si pozrite v GALÉRII>>

Odborníci si počas testov všimli ešte jednu pozoruhodnosť. Zopár hlodavcov nedôverovalo ani jednej z dvoch dominantných skupín. Tie v konečnom dôsledku trpeli najviac, myši a potkany zaradené do stád neustále žiadali, aby sa pridali k jednej zo strán. „Ten tlak bol občas neúnosný, zvieratá neustále museli čeliť presviedčaniu a obvineniam. Pritom jediné, po čom túžili, bol pokoj,“ uvá­dza sa na záver správy.